Travel Diary – ostrov Gozo

V dalším díle mé cestovatelské rubriky Travel Diary vás zavedu na Maltu, konkrétně na ostrov Gozo, kde jsem strávila úžasný týden. Právě tento ostrov ležící severně od hlavního maltského ostrova není tolik známý, není moc obydlený, je zde úžasná příroda, klid a mnoho historických památek. Vyrazili jsme sem bez dětí, s partou přátel, pronajali jsme si dům v jedné z vesnic ležící na severu ostrova Gozo a celkově to bylo ve všech směrech skvělé. Co ostrov Gozo nabízí, kde a jak se ubytovat, co zde vidět,  zažít a také, jaké to zde bylo v ohledu koronavirových opatření? To vše vám prozradím ve svém článku. ;)

Cestování oba s manželem milujeme a i když to v aktuální době není v ohledu cestování úplně jednoduché, stále se dají vyhledávat zajímavé, bezpečné destinace, které si můžete v současné době, kdy každý stát bojuje do jisté míry s koronavirem, užít.

Původně byly ale naše plány jiné. Rozhodli jsme se užít si týden bez dětí, s partou kamarádů v Irsku, kam jsme měli původně odletět. Bohužel Irsko změnilo opatření vůči ČR, kdy všichnim kdo sem přicestují, automaticky musí na 14 dnů do karantény. Což byl problém. Letenky jsmě měli koupené se společností Ryanair, která nám je vyměnila za letenky právě na Maltu.

Malta je, co se týká situace s koronavirem, na tom velmi dobře. Je zde málo nakažených lidí, desítky – v době, kdy jsme tu byli my, byl počet nakažených asi 12 osob na celý stát. Což je super.

Povinnost karantény zde pro občany ČR není. Pro cestu sem si musíte jen vyplnit dva typy formulářů – s vašimi osobními údaji a také čestné prohlášení o tom, kde jsem předchozích 14 dnů před cestou pobývali. Formuláře je možné si stáhnout předem z internetu, případně vám je rozdají v letadle.

Letěli jsme z Vídně s Ryanairem, na Maltě jste za cca 2 hodinky letu. Na letišti se měří teplota, testy na koronavir zde nedělali. Ovšem, na Maltě jsou poměrně přísná pravidla, za což jsme byli rádi.

Do všech uzavřených prostor – obchodů, letiště, taxíků…musíte mít nasazenou roušku, jinak vás nevpustí dovnitř. Všude mají desinfekce, dbají na dodržování rozestupů. Za mě super přístup, který by se měl asi zavést už i u nás. Nijak nás to neomezovalo, jen jsme museli myslet na to, abychom měli roušky stále sebou.

Restaurace, obchody, pláže…vše fungovalo a bylo otevřené.

Z hlavního ostrova Malty jsme se přesunuli trajektem – cesta asi půl hodiny – na ostrov Gozo, ležící severně od hlavního ostrova. Ostrov Gozo je méně osídlený, není tolik komerční, je zde více zeleně, krásná příroda a spoustu historických památek, které stojí za to vidět – kostely, katedrály…

Ve vesničce Gharb jsme si pronajali velký dům, starý 300 let, mělo to neskutečnou atmosféru a kouzlo. Dům jsme si zabookovali přes Airbnb, vše fungovalo perfektně, bez komplikací.

Z domu jsme to měli kousek do místního obchodu, restaurace a autem cca 10 minut na nejbližší pláž. Auto jsme si zde objednali předem, vše nám pomohl zajistit majitel domu, přes Airbnb. Mimochodem, naše auto bylo velmi vtipné, pro osm lidí a připomínalo malou dodávku :). Něco takového by v ČR na silnici opravdu nepustili. :)))

Jen upozornění – na Maltě se jezdí opačně, než v ČR! ;)

Gozo je opravdu úžasný ostrov, zcela mimo komerční dění. Jsou zde pláže s oranžovým pískem, modré laguny, pohoří a jeskyně. Možná budete znát zdejší přírodní památku, Azurové oko – obrovský skalnatý výběžek do moře s dírou uprostřed. Azurové oko se ovšem před 3 lety zřítilo do moře.

Co zde vidět – určitě Ramla beach – pláž se zmiňovaným oranžovým pískem.

Nad Ramla Beach pak leží v horách jeskyně Calypso, dá se sem přijet autem a jít přímo do jeskyně, je odtud dokonalý výhled na pláž a moře.

Dále Black hole – černou díru u místa, kde bylo dříve Azurové oko. Je to hluboké místo ve tvaru díry v moři, ideální pro potápění.

Kousek odtud leží Inland sea, vnitrozemní moře, které skrze jeskyně ústí do moře. Zde se můžete svézt lodičkou skrze jeskyně, cesta stojí jen 4 eura a je to fakt zážitek!

Dále je zde nádherné místo ke koupání, Wield il Ghasri – je to údolí, v němž je rameno „řeky“ ústící do moře – toto rameno má asi 200 metrů, dá se zde koupat, jsou tu jeskyně, opět velký zážitek.

Pak zmiňované katedrály a kostely, je jich tu nespočet. Za zmínku rozhodně stojí pevnost Citadella ve městečku Victoria…

…dále bazilika Ta’Pinu, která leží osamocená ve velkém údolí, je na ni vidět z mnoha míst.

Zajeli jsme se podívat i na solné pláně, kde se vyrábí odsolováním mořské vody sůl, tu zde můžete koupit v mnoha místních obchůdcích.

Na Maltě jsme si také půjčili i jachtu, se kterou jsme se podívali na krásná místa ke koupání – asi nejznámější je Blue Lagoon u malého neobydleného ostrova Comino.

Poslední den jsme se přemístili na hlavní maltský ostrov do Valletty. Zde už se nám nelíbílo, je to komerční místo plné turistů, přeplněné pláže a velký ruch.

Ale ostrov Gozo je dokonalý. Architekturou se blíží africkému stylu Maroka, Tunisu. Je zde klid, málo lidí a pohoda. Určitě doporučuji vidět! ;)