Travel Diary: Keňa

Slibovala jsem vám článek o mé cestě do Keni, tady je – snažila jsem se zmínit vše důležité, tak se předem omlouvám za delší “elaborát”. :) Samozřejmě, že pokud vás zajímá cokoliv dalšího, co v článku nenajdete, klidně mi napište, ptejte se, ráda odpovím.
Hned na úvod – Keňa je nádherná, už během prvních chvil zde jsem vnímala všude úchvatné barvy – přírody, pestře oblečených lidí, ale i nebe – vážně, v Keni mi přišlo zkrátka modřejší. :) Příroda, exotická zvířata snad na každém kroku – to je bezesporu hlavní bohatství Keni, i díky tomu je jeden z hlavních zdrojů příjmu země turistický ruch. Ovšem i přes to, že Keňa je jednou z nejbohatších afrických zemí, choduba je tady více, než patrná. Jakmile opustíte hlavní město Nairobi, ocitnete se v jiném světě… U Nairobi je mimochodem i druhý největší africký slum, kde žije 800 000 lidí (z celkového počtu 3 milionů obyvatel Nairobi). Čtěte dál…vezmu vás svým článkem na malý výlet do této kouzelné země. 
O cestě do Afriky, konkrétně tedy buď do Keni, Rwandy, nebo Ugandy, jsme začali vážně uvažovat před asi třemi lety, kdy jsme byli na dovolené na Zanzibaru – ostrově, kde se s africkou kulturou, podmínkami, ale i přírodou můžete zlehka seznámit. Tato země si nás tenkrát získala a i když nám zde nabízeli jednodenní výlet do nedaleké Tanzanie letecky – na safari – rozhodli jsme se, že si Afriku a safari ve své opravdové podobě užijeme jednou pořádně a se vším všudy, na více dnů.
Na Zanzibaru nám tenkrát majitelé našeho hotelu (mimochodem Češi) doporučili velmi šikovnou českou specialistku na Afriku a na sestavení dovolené v afrických zemích na míru. Jednalo se o Pavlínu Rojík Fulnečkovou a její CK Grand Afrika (prosím, nejde o žádnou reklamu, se službami jsem byla opravdu spokojená a ráda doporučím).
Pavlínu jsme s žádostí o sestavení dovolené v Africe oslovili během uplynulých let několikrát, ale stále to “nějak nevycházelo”. Buď nešel termín dohromady v kombinaci s prázdninami dětí, nebo nebyly dobré letenky… A letos, na týdenní podzimní prázdniny synů, se konečně zadařilo. :)
Rozhodli jsme se nakonec pro Keňu – i pro doporučení Pavlíny. Keňa má překrásnou přírodu, jsou zde úchvatné parky s početnými africkými zvířaty a je tady co vidět.
Pavlína vám celou cestu naplánuje doslova od A do Z, včetně letenek. Je na vás, jak náročný program chcete zvolit, ale určitě počítejte, že dovolená v Keni není příliš odpočinková – za nás to byla jedna z našich nejaktivnějších cest vůbec.
Super bylo, že jsme měli zajištěné tedy vše, včetně vstupů do parků, přejezdů (pokud chcete, i přeletů v rámci země), ubytování na různých místech a také, měli jsme na celou dobu našeho pobytu jednoho průvodce, řidiče, který nás všude doprovázel.
Což je také velmi důležité, na vlastní pěst, jak jsme jinak ve 100% zvyklí cestovat, bych se do Keni nevydala. Přece jen, je to Afrika – kriminalita v zemi je celkem velká a i zde na vás “číhají” mnohé možné problémy. Díky průvodci se jim ale dokážete vyhnout a nejdete jim zcela naproti. :)
Když už o tom píšu – co v Keni reálně hrozí?
Očkování jsme povinné neměli žádné, ale je na vašem uvážení – asi i dle toho, kde a v jakých podmínkách se budete pohybovat. My si nenechali očkovat nic, ani dětem.
Zdravotní péče je v zemi obecně velmi špatná. Dobře fungující nemocnice je jen v Nairobi a Mombase, ale pokud jste dále od hlavního města, může být řešení závažnější obtíže problém. My měli zajištěný v rámci cesty i případně nutný letecký transfer ze vzdálených míst do nemocnice (AMREF) – pro různé případy, třeba, kdyby kousnul had. :)
Komáři – malárie, horečka dengue. Infikovaní komáři jsou tedy zejména v hodně zalidněných oblastech, ale i tak – myslete na to, vezměte si dobrý repelent a spát pouze pod moskytiérou.
Jídlo – dávejte pozor, co a kde jíte. Určitě nedoporučuji jídla z tržišť, horších restaurací… My se pro jistotu vyhýbali i mořským plodům. Vodu pouze balenou a hlídat i i původ ledu.
V Nairobi i na severu země, kolem jezera Turkana, hrozí občasně útoky somálských ozbrojených skupin, i únosy. V Nairobi se vyhýbejte přelidněným místům, obchodním domům, kinům…
A pak, samozřejmě pozor na zvířata. Všudepřítomné zebry kopou, v Keni je i pestrá škála hadů, pavouků… Tak s tím počítejte. :)
Jinak do Keni je potřeba vízum, pro osoby nad 15 let. Opět nám zařídila Pavlína.
Jak se do Keni dopravíte, je na vašich preferencích. My jsme na výběr letecké společnosti celkem nároční, protože se zkrátka bojíme létat. :) Letěli jsme s Qatar Airways přes Dohu, odtud do Nairobi. Vídeň – Doha cca 6 hodin, Doha – Nairobi cca 5 hodin.
V Nairobi na nás už čekal náš celotýdenní průvodce s džípem, ve kterém jsme strávili mnoho hodin z celého týdne. :) Přejezdy jsou poměrně dlouhé a náročné, kvalita silnic v Keni není nic moc, zejména tedy poslední úsek cca 63km do parku Masai Mara byl očistec, jeli jsme po nezpěvněné cestě a tento úsek cca 2,5 hodiny (z celkem asi 5 hodin).
První zastávku s jednou nocí bylo jezero Naivasha, zde jsme bydleli v překrásném rezortu Sopa. Zde se volně po zahradě prochází žebry, žirafy, pakoně…je to zážitek a skvělé seznámení s překrásnou Afrikou.
Druhý den jsme pokračovali do národního parku Masai Mara, zmiňovaných cca 5 hodin. Zde jsme byli ubytovaní v typických safari stanech – a to bylo něco. :) Počítejte hlavně s tím, že v noci je v Keni poměrně zima, takže jsme se museli na noc přiobléct. :)
Stany leželi jen pár kroků od řeky, která byla doslova plná hrochů. Nicméně – hroši do míst stanů nechodili, naštěstí – hroch je velmi nebezpečné zvíře. Ale nikde žádný plot, ohrada…prostě jen “dávejte pozor”. :) V Africe se opravdu některé věci moc neřeší… :)
Hrochy jsme si opravdu užili – vizuálně přes den a zvukově v noci. Ten řev, to byla síla. :) Ale špunty do uší to jistily, zvykli jsme si. :)
Ve stanech jsme byli tři noci, každý den jsme vyjížděli s průvodcem na safari. Jen teda cesta k branám parku opět cca hodinka po “tankodromu” a to samé zpět. Ale nevadilo, už po cestě obdivujete početné zebry, opice…
V parku, který je rozlohou obrovský, jezdíte a stopujete volně žijící zvířata. Můžete vidět zebry, žirafy, slony, lvy, jaguáry, opice, hyeny, divoká africká prasata, pakoně, spoustu antilop, orly, pštrosy, supy, šakaly… Je toho spoustu! Zvířata vidíte v jejich přirozeném prostředí a hlavně, s přirozeným chováním. My měli velké štěstí – viděli jsme lovit lva i to, jak svou kořist donesl mláďatům, viděli jsme dva jaguáry hodovat na čerstvě ulovené antilopě… Je to nepopsatelný zážitek.
Safari byla vždy celodenní, ale samozřejmě záleží na vás, pokud chcete dovézt zpět na ubytování, stačí říct průvodci.
Předposlední den jsme odjížděli opět k jezeru Naivasha, ale na jiné místo. Zde jsme podnikli výlet typickou místní loďkou po jezeře, kde jsme viděli volně žijící hrochy, navštívili jsme i ostrov Crescent Island, kde jsme se procházeli mezi volně pobíhajícím zebrami, antilopami… Mimochodem, zde se natáčel i slavný film Vzpomínky na Afriku.
Následující den jsme se vrátili do Nairobi, zde jsme ještě navštívili žirafí centrum – žirafy jsme mohli i krmit. A nevynechali jsme i návštěvu vyhlášené restaurace v Nairobi, kde vám servírují čerstvě grilovaná masa mnoha druhů.
Afrika nás nadchla, je to zcela jiná země, s velmi milými lidmi, překrásnou přírodou a zvířaty. Byl to můj životní zážitek, na který budu vždycky moc ráda vzpomínat!
Celou cestu do Afriky jsem uložila do výběru stories na mém Instagramu @misasalacova.