Travel Diary: Iceland

V dalším díle mé cestovatelské rubriky “Travel Diary” vás pozvu na nádherný Island, ostrov, který jsme z části procestovali loňské jarní prázdniny. Článek už mám pro vás připravený pěkně dlouho, jen nějak nebyl čas jej zveřejnit. :)
Podívat se na Island byl náš sen už opravdu dlouho, letenky jsme koupili dokonce před dvěma lety, ale veškeré plány nám zhatil covid a s ním spojené restrikce. Výlet jsme dvakrát odložili a až napotřetí to vyšlo. Na Island jsme vyrazili i s dětmi a mou sestrou s manželem, moc jsme si to všichni užili. Pokud nad cestou na Island uvažujete, mohu opravdu doporučit. Je to zcela jiný svět, kde vládnou hlavně přírodní síly a člověk si tu uvědomí, jak pokorný a odevzdaný vůči přírodě je. Zažili jsme tu i extrémní situace, vrátili se ošlehaní větrem, s puchýři na nohou. Byla to tak trochu jiná dovolená, ale stála za to. Už teď plánujeme Island navštívit znovu, ale v létě, kdy to zde má zase jinou podobu. Víc v následujícím článku se spoustou fotek…
Já i můj manžel jsme nadšení cestovatelé a jsem moc ráda, vděčná, že k této vášni vedeme i naše děti, kteří většinu cest absolvují s námi. Tentokrát jsme naplánovali Island – a cesta konečně po dvou letech vyšla, po všech covidových restrikcích a omezeních. Island jsme chtěli ukázat i dětem, pro které to měla být i jiná dovolená, než byli obvykle zvyklí – zcela nekomerční, cestovatelská, kdy cílem bylo vidět jen a jen krásy přírody.
Na Islandu panuje většinu roku zima, jaro a teplejší počasí tu začíná až v červenci. Proto, pokud vám zima vadí, dobře si rozmyslete, kdy sem vyrazit.
Cestu na Island jsme naplánovali s dvoudenní zastávkou v dánské Kodani, a to ze dvou důvodů. Jednak abychom toto krásné město viděli a poznali a pak také proto, že jsme si zkrátili dobu letu. Island je poměrně daleko z ČR, je to střední zastávka mezi Evropou a Amerikou. Z Kodaně jsme do Keflavíku letěli cca 3,5 hodiny. A mimochodem, Kodaň je také nádherná! Z ČR jen hodinku letu. :)
Už samotné přistání do Keflavíku byl zážitek, fučelo tak extrémně, nic podobného jsme dlouho nezažili. :))) Z Keflavíku jsme na náš hotel pokračovali cca hodinu a půl, přes Reykjavík. Už po cestě jsme pochopili, že náš původní plán půjčit si na Islandu auto asi neklapne. :) Proč? Všude tolik ledu, sněhu, vichr… Řídit v takových podmínkách v cizí zemi jsme si opravdu netroufli.
Bydleli jsme v překrásném Ion Adventure Hotelu, uprostřed “ničeho”. Hotel se nacházel v oblasti horkých termálních pramenů a nádherné přírody, zasněžené, plné sněhu a ledu. A nejbližší civilizace asi hodinu jízdy odtud. I zde jsme pochopili, že Island je opravdu extrémní – například, pokud v těchto oblastech potřebujete lékařskou pomoc, sanitku, počkáte si 40min. až hodinu. Když je hezky, máte to štěstí, že pro vás přiletí vrtulník, v zimě ale málo kdy… Tak jen abyste věděli. :)
Na hotelu se nám i stalo, že kvůli extrémnímu počasí nedorazilo zásobování, tak se jedla jen polévka a salát. Ale aspoň bylo dobrodružství. :)
Co na Islandu vidět? Pokud chcete vidět opravdu všechny zdejší krásy, tak si na to naplánujte minimálně 14 dnů. Počítejte s tím, že přesuny mezi jednotlivými krásami přírody, které stojí za to vidět, zaberou vždy tak hodinu až dvě jízdy. A nyní, v zimě, to bylo o to delší.
Na hotelu jsme si museli zarezervovat vždy řidiče, který nás na daná místa vozil. Což bylo poměrně drahé, ale stálo to za to.
Navíc, pokud jsme chtěli jet do oblastí hodně zasněžených a na ledovec, mohou sem vjet jen speciální “supertrucky”, obří auta na obřích kolech. Tato auta během jízdy na sněhu a ledu regulují tlak v pneumatikách. Ale jízda takovým autem je sám o sobě mega zážitek! :)
První den našeho pobytu jsme vyrazili na ledovec, do ledové jeskyně. No, povím vám, tady jsme si sáhli na dno sil. :) Supertruck nás vyvezl do základního tábora a odtud jsme pokračovali na sněžných skútrech. Obléknout jsme si museli teplé kombinézy, helmy, rukavice a kovové protiskluzové násady na boty.
Skútry jsme i sami řídili (děti jsme vezli).
No, ufff…vzhledem k tomu, že zuřila sněhová vánice a na skůtru jsme jeli k jeskyni hodinu a hodinu i zpět, byla to síla. :) Byla jsem ráda, že jsem to odřídila a můj syn se vzadu na skútru udržel, chudák celý zavátý sněhem. Ale budeme na tento adrenalinový zážitek celý život vzpomínat.
I jeskyně byla úžasná, i když vstup do ní byl náročný, velmi malý vchod a do podzemí, já jednu chvíli musela lézt po čtyřech. Ale stálo to za to!
Další dny jsme na Islandu viděli zdejší pověstné gejzíry, teplé prameny, vodopády, ledovce… bylo to naprosto dokonalé. Nikdy dřív jsme nic podobného neviděli a jak píšu, uvědomili jsme si tu moc a sílu přírody.
Závěrem výletu jsme navštívili i Blue Lagoon, nádherné koupání v horké geotermální vodě, která vyvěrá z 2000m ze země.
Zde si i můžete na obličej natřít několik druhů masek, které jsou velmi prospěšné pro pleť.
Udělali jsme si i výlet do Reykjavíku, hlavního města, má své osobité kouzlo, kdy zde cítite na každém kroku sílu severu.
Island je pozoruhodné místo, které žije svým tempem, svými pravidly, které musíte respektovat. Směr života zde udává moc přírody, vůčí které musíme být my, lidé, pokorní.
Vrátíme se sem, v létě a už teď se nemůžeme dočkat. Třeba i polární záře, která se nám kvůli divokému počasí neukázala. Island je láska od první chvíle!