Svatomartinská vína – recenze!

Jakožto velký milovník vína jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít významnou událost, která se právě vín týká! Svatý Martin a s ním spojená „Svatomartinská vína“!

Víte, co vlastně ta „Svatomartinská vína“ jsou? Jedná se o tzv. „mladá“ vína nových ročníků, která zrála teprve chvíli, jen pár týdnů. Přesto ale tato vína mají už svoji osobitou a charakteristickou chuť i vůn, která je z pravidla lehká a svěží. Co je ale velmi důležité – otevírají se – dle tradice – přesně na svátek Sv. Martina, tedy 11. 11., v 11 hodin. Tato tradice se těší velké oblibě – zejména v mnoha restauracích, kde se k této významné příležitosti připravují speciální, „svatomartinská menu“.

A vzhledem k tomu, že i já mám vína ráda, chutnají mi a ráda zkouším všechny novinky, která se i vín týkají, byla jsem moc ráda, když jsem mohla tato „Svatomartinská vína“ také otestovat – a to z mého oblíbeného vinařství Víno z Kobylí. 

Photo 11.11.15 11 15 29

Právě vína z tohoto vinařství mám – zcela upřímně – moc ráda. Chutnají mi, vína jsou skutečně kvalitní, cenově dostupná, v široké nabídce mnoha odrůd. Vyzkoušela jsem již mnoho různých vín a v naprosté většině jsem byla fakt spokojená:)

Zpátky ale k novinkám – těm „Svatomartinským“! Vinařství Víno z Kobylí představilo celkem 5 nových vín – a tady jsou moje postřehy:

1. Začnu růžovým vínem – Svatovavřinecké rosé, suché, 2015

Photo 11.11.15 10 47 53

Růžová vína mi obecně chutnají, jsou příjemnou alternativou k bílému, či červenému vínu. Toto víno z vinařství Víno z Kobylí má vynikající chuť i vůni, prolínají se v ní ovocné tóny. Obecně jsem toto víno vnímala jako velmi svěží, lehce kyselé, ale rozhodně ne příliš.

Barva tohoto vína je lososová, narůžovělá. Ve mně už od pohledu právě tato barva evokovala pocit příjemné zmiňované svěžesti, což se u vína opravdu potvrdilo. Rozhodně stojí za vyzkoušení:)

2. Müller Thurgau, suché, 2015

Photo 11.11.15 10 52 30

Jedná se opět o velmi svěží víno, světlé, více čiré barvy, které se příjemně pije. Opět jsou dominantní ovocné tóny, které chuťově převládají, ovoce se prolíná i vůní.

Opět mi toto víno chutnalo – potrpím si obecně spíše na lehčí vína – a právě taková ta Svatomartinská jsou. Toto víno svou svěžestí dokonale vystihuje charakteristiku mladých vín.

3. Muškát moravský, suché, 2015

Photo 11.11.15 10 54 22

Víno, které je více aromatické – právě jak tomu u této odrůdy bývá. Muškátové tóny jsou tedy ve vůni dominantní, stejně tak, jako v chuti je muškát patrný. Barva vína je opět velmi světlá, nažloutlá.

Chuťově je toto víno opět velmi svěží, i když na mě v tomto případě již možná více aromatické. Patrnější je i kyselinka, i když rozhodně se nejedná o příliš kyselé víno. Pokud máte rádi odrůdu Muškát – rozhodně vyzkoušejte toto nové, mladé víno.

4. Svatovavřinecké, suché, 2015

Photo 11.11.15 10 49 13

Lehce pikantní, aromatické, chuťově velmi vyvážené – tak bych toto mladé víno hodnotila já. Barva je rubínově červená, na červené víno spíše světlejší, což opět potvrzuje, že jde o nové víno. Chuťově jsou patrné ovocné tóny, celkově je chuť opět velmi příjemná a svěží.

Zajímavá je i lehce pikantní dochuť, kterou tuto víno má. Přidává mu velmi charakteristická a nezaměnitelný nádech. Vynikající k pokrmům z masa.

5. Modrý Portugal

Photo 11.11.15 10 48 58

Za mě vynikající červené víno, přesně takové mi opravdu moc chutná:) Velmi lehké, příjemné, svěží, chuťově opět připomíná ovoce. Výrazné je aroma třešní, což dodává tomuto mladému víno opět zajímavý chuťový podtext.

Barvou je víno opět rubínově červené,  rozhodně ne hutné. Opět ideální k masitým pokrmům.

Pokud budete mít možnost, určitě některé z těchto mladých vín vyzkoušejte – a třeba mi napište, jako chutnalo právě Vám:)

ODKAZ: VÍNO Z KOBYLÍ/web
ODKAZ: VÍNO Z KOBYLÍ/facebook