Spěte sladce každou noc: tipy a triky, jak toho dosáhnout

Máte kvalitní matraci? A můžu ji vidět? Tento dotaz vám nejspíš doposud žádná návštěva nepoložila, ale pokud se chcete kvalitně vyspat a každé ráno se budit odpočatí, věřte tomu, že kvalitní matrace, rošty a ložní prádlo jsou základ.

Matrace vám musí sedět

Každý jsme jiný a každý máme jiné preference, i co se týče spaní. Někdo má radši měkké matrace, do kterých se ponoří a někdo nedá dopustit na tvrdou matraci, která je tuhá a poskytuje pevnou oporu. Než tedy vhodíte svoji starou matraci do popelnice a vydáte se na nákup nové, ujasněte si, na čem rádi usínáte a jaké máte preference. Jakmile to uděláte, můžete vyrazit nakupovat.

Matrací existuje celá řada, jako například:

  • pěnové,
  • taštičkové,
  • pružinové,
  • zdravotní a spousta dalších.

Každému vyhovuje jiný typ, proto je dobré si všechny matrace odzkoušet a najít si to pravé pro vaše záda. Jak ale poznat kvalitní matraci? Prodejce by vám měl poskytnout dlouholetou záruku. Ta je známkou toho, že prodejce ví, že jeho matrace vydrží a budete s ní spokojení.

Matrace bez roštu je k ničemu

Druhou důležitou položkou, která ovlivňuje kvalitu vašeho spánku, je váš rošt. Víte, na čem spíte? Kvalitní rošty se postarají o to, že matrace je stále na jednom místě a vy si tak dopřejete klidný a ničím nerušený spánek. Na výběr je hned z několika druhů roštů. Každý rošt se hodí k jiné matraci, proto při výběru roštu mějte na paměti i to, že musí být kompatibilní s vaší matrací.

  • Lamelové rošty se kupříkladu nejvíce hodí k pěnovým matracím. Tato kombinace zajistí, že matrace bude lépe kopírovat tvar vašeho těla a spánek pro vás bude pohodlnější.
  • Pevné dřevěné laťové rošty se zase skvěle doplňují s pružinovými matracemi, protože matraci skvěle uzemní.
  • Speciálním druhem roštu je rošt polohovací, který oceníte v případě, že si v posteli rádi čtete nebo sledujete televizi. Takový typ roštu si ale žádá i speciální polohovatelnou matraci. A co se velikostí roštů týče, jsou stejné jako rozměry matrací.

Jaký polštář je pro vás ideální

A v neposlední řadě ovlivňuje kvalitu vašeho spánku i to, na čem spíte. Tím máme na mysli to, jak vypadá váš polštář.

  • Jestliže spíte na zádech, polštář by vám neměl lámat krk a způsobovat, že spíte vsedě. Ráno byste se probouzeli s bolestmi krční páteře a znepříjemnilo by vám to celý den. Spíš by měl přirozeně podtrhovat zakřivení páteře a zároveň vám podepírat ramena a krk.
  • Spáči na břiše mohou zvolit měkký polštář, který bude zároveň i nízký a pod váhou vaší hlavy klesne a nebude vám nepříjemně lámat krk.
  • A lidé, kteří spí na boku, ocení polštář, co bude anatomický tvarovaný a ponese váhu vaší hlavy místo toho, aby její váhu nesly vaše ruce. Takže i výběr toho správného polštáře ovlivňuje kvalitu vašeho spánku.

Deka, peřina nebo prostěradlo?

Důležité je i to, pod čím v noci spíte. Deka, peřina či prostěradlo vám dodávají pocit bezpečí a díky nim si dopřejete ničím nerušené klidné spaní. Spaní pod teplou dekou není rozhodně na škodu. Záleží ovšem i na tom, jak se ráno probouzíte. Pokud i v létě používáte k přikrytí duchnu a pravidelně se budíte celí zpocení, vyměňte ji raději za slabší deku.

Preferujte zimu před horkem

A závěrem musíme zmínit i místnost, ve které usínáte. Ta by měla být vždy důkladně vyvětraná s teplotou okolo 18 °C. V takových podmínkách je vaše tělo schopné provést nejúčinnější regeneraci, která je během spánku nezbytná. Rozhodně se nebojte, že by vám v noci hlava nafoukla. Vaše tělo umí vyrovnávat rozdílné teploty a díky tomu se bude i lépe prokrvovat.

Než ulehnete do postele, zamyslete se nad tím, v čem a v jakých podmínkách spíte. Pokud se pravidelně probouzíte unavení, inspirujte se našimi radami. Dopřeje si díky tomu klidný a kvalitní spánek.

 

 

Zdroj obrázku 1: ASDF_MEDIA / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Alexander Penyushkin / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Dmitrii Pridannikov / Shutterstock.com