Reportáž & kulturní inspirace – opera Nabucco v Národním divadle Brno!

Zajít si do brněnského Janáčkova divadla – to je samo o sobě zážitkem! A myslím, že si ho vychutnáte a užijete nyní o to víc, po období, kdy bylo divadlo dlouho zavřené. Já s manželem jsme sem nedávno zavítali na kultovní operu Nabucco od Giuseppe Verdiho. Byl to zážitek – a věřte, i když se mnohým možná zdá opera coby žánr náročnější, zkuste si na nějaké to operní představení zajít. Věřím, že mnozí na operu změníte názor. ;)

Věřím, že mnohým z nás návštěva divadel chyběla – a upřímně, pevně doufám, že již žádné uzavírky nebudou a o kulturní zážitky již nebudeme ochuzeni.

Já s manželem zavítala nedávno do Janáčkova divadla – a právě bylo to poprvé po zmiňovaných lockdownech. O to víc jsem se na představení těšila – už jen samotná událost, jako návštěva divadla, je společenským zážitkem. Krásně se obléct, kochat se jedinečnými prostorami divadla, které je po rozsáhlé rekonstrukci v nedávných letech opravdu dokonalé, luxusní a ve všech ohledech dostává své podstatě – nabídnout vám jedinečný kulturní prožitek.

Prostory Janáčkova divadla jsou skutečně nadčasové, moderní, citlivě upravené k ohledu na původní styl. Největší divadlo v České republice je právě brněnské Janáčkovo a mimochodem, je památkově chráněné.

S manželem jsme tentokrát zašli na kultovní operu Giuseppe Verdiho – Nabucco. Věřím, že i pokud je vám opera coby žánr vzdálená, jistě vám bude tento název minimálně povědomý.

Musím říct, že každé představení, co jsme zatím v divadle viděli, má dokonale připravenou scénu, kulisy…a nejinak tomu bylo i v případě opery Nabucco.

Nabucco je třetí Verdiho operou, která má biblický námět – pojednává o osvobození Židů z babylonského zajetí. Obecně je tato opera hodnocena jako Verdiho vůbec nejvýznamnější.

Děj se odehrává v Jerusalémě a Babylónii, kolem roku 580 př.n.l. Král Nabucco drží židovské zajatce, ovšem později židovský národ propustí a sám se obrátí k judaismu.

Velmi mile mě u této opery překvapila samotná scéna s velmi moderními a nadčasovými prvky. Úžasné byly kostýmy, ale i použité efekty – videoprojekce. Tím dostala opera s tak historickým námětem a tématem zcela nový rozměr a charakter – a i když bylo toto téma celkově poměrně náročné na porozumění, bylo představení i tak obrovským zážitkem.

Naprosto uchvacující byly i zpěvy a na mě nejvíce zapůsobily sborové chorály, mělo to neskutečnou atmosféru, ze které šel až mráz po zádech. Hudba Nabucca je obecně velmi dynamická až vášnivá, zkrátka dokládá fakt, že Verdi byl samotným libretem k této opeře zcela uchvácen. Mimochodem, před tím, než Verdi napsal Nabucca, již žádné opery psát nechtěl. Ale právě libreto k opeře Nabucco ho zaujalo natolik, že souhlasil a hudbu během několika pár týdnů napsal.

Nabucco Giuseppe Verdiho rozhodně patří k ikonickým dílům světové operní hudby, které byste měli vidět a zažít, alespoň jednou za život. Opera je žánrem, který má své kouzlo a  dokáže opravdu bavit. Zajděte si na některé z operních představení v Janáčkově divadle – třeba i na Nabucca, budete mít opět příležitost 30. prosince – vstupenky ZDE.

Foto: vlastní + Marek Olbrzymek.

ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – web
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – facebook
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – instagram