Potřebujete kvalitní překližku? Záleží na tom, kde ji budete používat

V truhlářské výrobě se často používají překližky. Jedná se o materiál, který má oproti rostlému přírodnímu dřevu lepší rozměrovou a tvarovou stálost. V nábytkářství nacházejí uplatnění na velkých rovných plochách, jako je například zadní část skříně nebo dno zásuvek. Co dalšího překližky nabízejí?

Co si pod překližkou vlastně představit

Překližky, jinak označované jako PDP, jsou kompozitní desky z loupaných či krájených dýh naskládaných křížovitě na sebe ve více vrstvách. Mají různé použití v truhlářství, v letectví, ve stavebnictví nebo jako obalový materiál. Vrchní plocha překližky může různě upravená – s potiskem, lakované, s nalisovanou textilií nebo dokončené syntetickými pryskyřicemi. Překližka najde uplatnění například při výrobě schodišťových stupňů, pracovních desek, na rámy postelí či venkovní dveře. Ty překližky, které jsou vodovzdorné, se používají pro výrobu bednění, vozíků, návěsů či schodů.

Co jsou to truhlářské překližky

Tento typ překližek vyžaduje kvalitní povrch a atraktivní vzhled, protože se využívá zejména v nábytkářském průmyslu. Vyrábějí se v několika vrstvách – tří, čtyř, pěti i vícevrstvé, jež jsou k sobě spojeny lepením exteriérovým vodovzdorným lepidlem. Většinou jejich povrch není opatřený fólií, je hladký a přetíratelný. Je možné je použít do interiéru i exteriéru. Truhlářské překližky vynikají vysokou kvalitou lepení a výbornými vlastnostmi, které najdou uplatnění jako obalový materiál i při výrobě nábytku.

Dřevo sibiřského modřínu

Sibiřský modřín roste až drsném prostředí, kde musí odolávat náročným podmínkám a hlavně chladnému podnebí. Roste pomalu, což vede k jeho vyšší hustotě. Modřínové dřevo je velmi kvalitní s výbornými vlastnostmi. Sibiřský modřín je možné využít jako terasová prkna, fasády, ploty. Jeho výhodou je, že obsahuje méně suků a jeho zbarvení je světlejší.

Zdroj obrázku: Roman Kosolapov / Shutterstock.com