Modernizace veřejného osvětlení se vám vyplatí

Ceny elektrické energie se v posledních měsících uklidnily. Přesto jsou stále dost vysoké a některá města tak šetří, kde se dá – například i vypnutím veřejného osvětlení. To by se na první pohled mohlo zdát jako logický krok, ovšem neosvětlené ulice jsou rájem pro zloděje. Přitom díky modernímu LED veřejnému osvětlení se dá svítit úsporně.

Města by místo zhasínání veřejného osvětlení měla modernizovat

Zhasnuté veřejné osvětlení nic nevyřeší. Není zhasnuto celou noc, ale jen její zlomek, většinou od půlnoci do čtvrté hodiny ranní. Za 4 hodiny toho moc neuspoří. Mnohem výhodnější je pro města investovat a staré veřejné osvětlení vyměnit za nové LED osvětlení. To dokáže oproti starým zářivkám uspořit až 90 % nákladů na elektrickou energii. Kromě toho jsou LED světla mnohem účinnější a mají delší životnost.

Bezpečné ulice s moderním LED veřejným osvětlením

Některá města se rozhodla investovat do moderního veřejného osvětlení a chytrých lamp. Příkladem je město Plzeň. V čem jsou lampy chytré? Dokáží sledovat pohyb v okolí a podle toho upravují intenzitu osvětlení. Pokud to není nutné, nemusí tak svítit na plný výkon, ale v případě potřeby intenzitu světla zvýší. Takové osvětlení má mnoho výhod, a navíc šetří účty za elektřinu.

Přestože jsou nové lampy intenzivnější díky LED osvětlení, nevytváří takový světelný smog jako staré lampy. Staré veřejné osvětlení, často právě s kulatým skleněným svítidlem svítilo na všechny strany, tedy i do oken. Nové LED veřejné osvětlení umí svítit jen tam, kde je to potřeba, tedy světelným kuželem do země – vytváří tak jen naprosté minimum světelného smogu.

Vyměnit se vyplatí i parkové osvětlení

Velkou spotřebu nemá ve městech pouze veřejné osvětlení ulic, ale také parkové osvětlení. Ve větších parcích najdeme mnoho dalších, často zastaralých svítidel. Výměna parkových světel vám také pomůže ušetřit nemalé náklady. Dbejte ale na to, aby chromatičnost světla do parku byla pouze okolo 3 000 Kelvinů. Denní bílá neprospívá vegetaci ani ptákům a dalším zvířatům, kteří v parku přenocovávají. Proto je vhodná teplá žlutá až oranžová.

Investice se vám rychle vrátí

Přestože investice do nového veřejného osvětlení není malá, rychle se vám při současných vysokých cenách elektřiny vrátí. Navíc díky inovativnímu řešení nemusíte svítit celou noc a v rámci šetření nemusí ani svítit každá lampa. Například tam, kde svícení není celou dobu potřeba, se mohou nainstalovat čidla pohybu. Lampa se potom rozsvítí jen tehdy, když zaznamená pohyb. To je ideální mimo jiné například na cyklostezky, méně frekventované přechody a jiná místa.