Jarní DETOX!

Konečně tu máme JARO! Taky máte takovou radost? Já tedy moc! S příchodem jara člověk tak nějak ožívá, vrací se ztracená energie, pryč je únava… Zkrátka, jaro pro mě vždy symbolizuje nový začátek – příjemného, prosluněného období, na které jsem se už tolik těšila. A právě na jaře je vždy fajn začít dělat i něco pro sebe – a dostat se zpět do formy. Jednou z věcí může být i jarní detox, který nám perfektně nastartuje po zimě unavený organizmus! A jak na detox? Tady jsou moje tipy:)

Co si budeme povídat, zima je náročné období a celkově naše tělo dost vyčerpá. Vůbec první tři měsíce každého roku jsou pro mě celkem špatné, hlavně tedy, co se týká zdraví. Prosinec je asi pro většinu z nás šílený měsíc, který nám dá zabrat a nevím, jak Vy, ale já jeho “následky” dost intenzivně pociťuji i v lednu, únoru a březnu, kdy mě většinou skolí nějaká ta nemoc.

A proto se právě touto dobou snažím udělat pro sebe samu naprosté maximum – abych byla fit, v pohodě a kondici. Přece jenom, jako hodně vytížená žena a hlavně, máma dvou malých dětí, si nějaké to marodění nemůžu moc dovolit (což Vy, maminky, asi taky dobře znáte, co?:)

Mám své tipy a triky, kterých se držím – jak se udržovat zdravá. Snažím se zdravě jíst, hodně spát, nekouřím, chodím třikrát týdně do fika…zkrátka, dodržuju asi všechny takové ty obecné zásady. Ale i tak, někdy to chce něco „navíc“ – třeba právě takový „JARNÍ DETOX“. Jak na něj?

Co se „detoxu“ – tedy očisty těla týká, nejsem zastáncem drastického vynechávání jídla, jeho nahrazováním zeleninovými šťávami, hladovění… To, myslím, našemu tělu moc neprospěje.

Určitě je fajn ovšem stravu upravit – doporučuji na nějakou dobu vyřadit pečivo (hlavně to bílé), maso, uzeniny, obecně i výrobky živočisného původu, naopak do jídelníčku dodat větší porce syrové zeleniny, ovoce. Dobré je také vyhnout se alkoholu a kávě. Zkuste zkrátka najet na hodně zdravé stravovací návyky – Vaše tělo to rozhodně ocení a uvidíte, třeba Vám to tak začne vyhovovat už i na stálo.

Doporučuji také sledovat pitný režim a hodně pít – já třeba každé ráno začínám tím, že vypiji na lačno sklenici vlažné vody s vymačkanou citronovou šťávou. Jednoduchá a velmi účinná věc! Voda s citronem má antiseptické účinky, neutralizuje překyselní organismu, dodá vitamín C, nastartuje trávení, posiluje játra, je účinná proti pálení žáhy. Zkuste taky!

Zkuste v rámci detoxu pít i více zeleninových a ovocných šťáv – i když, u ovoce pozor na cukry. Já miluji třeba šťávu z červené řepy, rajčat, mrkve, ale i špenátu. A pokud si uděláte hodně vydatné smoothie, třeba s chia semínky, dužinou…je to skvělá verze zdravé „detox“ snídaně, nebo svačiny.

Skvělou věcí na podporu detoxikace organizmu jsou také bylinkové čaje, mohou pomoci při nežádoucím zavodnění, odplavují z těla toxiny…

Co se detoxikace těla týká, už druhým rokem právě na jaře dělám kúru s přípravkem Křemelina. Jedná se o prášek z křemíku, který na sebe váže nečistoty, chemikálie, ale také parazity a dokáže je vyloučit z těla pryč. Opravdu při užívání sleduji zlepšení zažívání a celkově vnímám i víc energie.

Naprosto zásadní pro zdraví a zároveň, pro správnou detoxikaci těla, je zažívání. Velmi zajímavý článek na toto téma nedávno publikovala Zdenka Kovářová na svých stránkách PraváJá, kde najdete nejen široký sortiment vynikajících výživových doplňků, ale také cenné rady týkající se právě zdravého stravování a zdravého životního stylu obecně.

Co se týká zažívání – Zdenka uvádí: „Vstřebávání živin je závislé na pravidelném vyprazdňování. Dobře fungující trávící systém se vyprazdňuje i dvakrát denně, mnoho žen chodí běžně třeba jen jednou za 3 dny. Ovšem čím delší dobu strava zůstává ve střevech, tím větší je riziko, že v nich dojde k infekci, zánětu, v horším případě k buněčným změnám – což je obzvlášť nebezpečné při vysoké konzumaci masa.“

Nadýmání, bolesti, zácpa, ale i průjem jsou výsledkem špatného trávení, není to nic, co by se mělo dlouhodobě tolerovat. Řešením může být výběr vhodné vlákniny – vynikající jsou třeba ovesné vločky a chia semínka. V Japonsku se používá třeba konjac/zmijovec, který je mimochodem i ve výživovém doplňku DETOX, které Zdeňka na svém eshopu nabízí. Právě i tento doplněk skvěle pečuje o náš trávící systém – obsahuje mix vlákniny a bylinek s probiotiky. Vláknina konjac glucomannan podporuje úbytek tělesné hmotnosti. Konjac působí v žaludku a ve střevech, kde absorbuje vodu, nabobtná a přináší i pocit sytosti. Pro dobrý detox organizmu, skvělá věc!

A jaké jsou Vaše tipy pro očistu těla? Podělte se o ně do komentářů, budu určitě ráda!:)

 

ODKAZ: PRAVÁJÁ / web
ODKAZ: PRAVÁ JÁ / facebook