Jaké jsou hlavní rozdíly mezi inkoustovou a laserovou tiskárnou

Uvažujete o nákupu nové tiskárny do firmy nebo domácnosti? Pak budete jistě řešit, zdali se vám vyplatí inkoustová, nebo naopak laserová. Tento věčný spor je třeba řešit z mnoha různých stránek. My se na ně pokusíme podívat v následujících řádcích. Sami si tak uděláte perfektní obrázek o tom, která z těchto tiskáren bude právě pro vás lepší.

Cena zařízení na prvním místě

V první řadě se každý z nás bude při výběru jakékoli elektroniky soustředit na cenu. Za každou tiskárnu zaplatíte jinou částku. Obecně platí, že inkoustové tiskárny jsou mnohem levnější, než je tomu u laserových. Počítejte ale s tím, že inkoust se v cartridgi spotřebovává mnohem rychleji, než je tomu v případě náplně do laserové tiskárny. Tady toner vydrží poměrně dlouho i při vysoké frekvenci tisku. Maximálně úsporný je kupříkladu brother dcp-l2532dw toner.

Jak rychle tiskárna tiskne?

I tuto důležitou charakteristiku je zapotřebí řešit. U domácích tiskáren není rychlost až tak extrémně důležitá, nicméně v případě velkého množství tisknutých dokumentů ve firmě už ano. Obecně lze opět tvrdit, že inkoustové tiskárny jsou mnohem pomalejší než ty laserové. Samotná příprava k tisku je ovšem rychlejší u tiskáren inkoustových. Laserové se mnohdy ještě potřebují chvilku zahřát.

Design a rozměry

Počítejte s tím, že laserové tiskárny jsou větší. I když si srovnáte třeba toner hp laserjet p1102 a jiné náplně do inkoustových tiskáren, zjistíte, že prvně jmenovaný bude větší. Vzhledově ale oboje tiskárny nezklamou. Laserové tiskárny jsou často řešené jako multifukční zařízení, která se vyznačují ještě přítomností skeneru nebo kopírky. Bez problémů tak získáte jedno místo, kde nebude problém skenovat, tisknout nebo kopírovat. U inkoustových tiskáren se s tímto moc často nesetkáme.

 

Zdroj obrázku: janoon028 / Shutterstock.com