Jak ušetřit na výbavě nového bytu nebo domu

S tím, že je každá koruna dobrá, bude asi polemizovat jen málokdo. Pro každého, kdo zrovna staví nebo rekonstruuje dům, případně upravuje byt, to ale platí dvojnásob. Každá stavba či rekonstrukce dokáže spolykat opravdu hodně peněz, stejně jako následné shánění výbavy do nového domova. Jakých pravidel se při nakupování držet, aby naše peněženky krvácely co nejméně?

Dvakrát měř, jednou řež 

Tato fráze je opravdu hodně otřepaná, na pravdivosti jí to ale neubírá vůbec nic. Pečlivé plánování je způsobem, jak se vyhnout nejrůznějším problémům. S tím potom úzce souvisí i to, že lze takto ušetřit nemálo peněz a zamezit zbytečným výdajům.

Je až příliš časté, že si lidé koupí něco, co jim do bytu vlastně vůbec nepasuje a hned poté, co to zjistí, musí do obchodu znovu. Ujistěte se proto, že kupujete jen věci, které jsou kompatibilní s dalším vybavením, budou rozměrově sedět a odpovídají přesně vašim potřebám a požadavkům. Vybíráte elektroměrový rozvaděč? Ujasněte si, zda potřebujete jednofázový nebo třífázový, jednotarifní nebo dvou tarifní apod.

Do této kategorie „opatření“ patří i předem připravený rozpočet. Vědomí toho, kolik je na rekonstrukci či stavbu nového domova k dispozici peněz a přesná znalost toho, kam, kdy a na co budou použity, zamezí zbrklým a neuváženým nákupům, které celou akci v konečném důsledku vždy prodražují.

Kupujte vybavení v kompletech

Při nakupování je mnohdy výhodnější nakupovat vybavení ve větších kompletech a sestavách. Typicky to platí např. pro nábytek do domácnosti. Velké sety totiž bývají často cenově výhodnější, než když má zákazník kupovat jednotlivé části zvlášť. Je zcela normální, že jídelní stůl v setu se čtyřmi židlemi bude stát méně, než jídelní stůl + čtyři samostatné židle. To samé platí pro sady skříní, sedačky a křesla apod.

Nebojte se věnovat čas a energii podrobnému průzkumu trhu a porovnávání jednotlivých nabídek. Využijte ohromnou sílu internetu a projděte si maximum obchodů abyste zjistili, kde lze nakoupit nejvýhodněji. V první chvíli může sice člověku připadat, že by mohl čas věnovat spíše jiným činnostem než opakovanému a zdánlivě nikdy nekončícímu procházení obchodů. Ale vyplatí se to.

Slevy, akce, kupóny 

Trochu času hledání vás bude stát asi i objevování nejrůznějších slevových a bonusových akcí. Sehnat ve slevách můžete s trochou štěstí prakticky cokoliv. Od nábytku přes nářadí nebo zahradní dekorace až po elektroniku. Dobrou zprávou je, že obchodníci se snaží využívat slevových akcí coby marketingového nástroje poměrně často a byla by škoda toho nevyužít.

I nábytek, nářadí či cokoliv jiného může být také předmětem výprodejových akcí. Každý produkt má svoji sezónu jindy, takže výprodeje se mohou objevovat po celý rok. Buďte ve střehu a neváhejte je rychle využít. Opět lze tímto způsobem ušetřit zajímavé částky.

Ve jménu recyklace

Snaha o maximální využití každé věci je dnes jasným trendem Nutno podotknout, že má samozřejmě své oprávnění, neboť se jedná o přístup vysoce ekologický. Současně má ale i svůj pozitivní ekonomický dopad. Zkuste se před každým nákupem zamyslet, zda neplatíte za něco, co už máte doma někde ve sklepě, anebo to lze pořídit z druhé ruky (ať již v prodejně použitého zboží či přes inzerát) za mnohem výhodnějších podmínek, aniž by došlo k jakékoliv ztrátě funkčnosti daného produktu. Mohlo by vás překvapit, jak často je něco takového možné.

Počítejte s reklamacemi

Svět není dokonalý a nic není stoprocentní. Něco se může pokazit vždy a je dobré s tím počítat. Pokud máte totiž ve věcech pořádek a není pro vás problém nalézt v případě potřeby reklamace účtenku, možná se vyhnete nutnosti opětovného nákupu poškozené věci. A to opět znamená úsporu peněz.

 

 

 

Zdroj obrázku 1: Stokkete / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2:  l i g h t p o e t / Shutterstock.com