Jak udržet svůj bazén v čistotě?

Každý majitel bazénu chce udržovat vodu svého bazénu křišťálově čistou. S čistotou vody se samozřejmě pojí také čistota bazénových stěn a všech jeho prvků, jako je protiproud, trysky a podobně. Právě na tyto části bazénu se v rámci dnešního článku zaměříme.

Bez bazénového vysavače se neobejdete

Chcete-li stěny vašeho bazénu udržovat bez nánosů špíny, řas a podobných nečistot, bazénový vysavač je absolutní samozřejmostí. Bazénové vysavače jsou k dostání v různých provedeních – od klasických ručních vysavačů napojených na bazénovou filtraci přes poloautomatické bazénové vysavače až po bazénové roboty, jež všechnu práci vykonají za vás.

Ruční bazénový vysavač je určen spíše pro menší bazény, protože vyžaduje vynaložit určité úsilí k řádnému očištění stěn a dna. Jistou nevýhodou je také složitější manipulace, avšak jednoznačně vítězí na poli pořizovací ceny.

Poloautomatický bazénový vysavač je oproti tomu ručnímu efektivnější a pohodlnější. Pouze jej zapojíte na sací trysku filtrace a necháte jej pohybovat se po dně bazénu. Ve vyšších třídách umí vyčistit i schody a stěny. Myslete však na to, že jeho pohyb je zcela náhodný a nedokáže tak vyčistit kompletně celý bazén. Ruční vysavač na dočištění tedy bude potřeba i v tomto případě.

Absolutní špičkou na poli čištění bazénů jsou pak robotické bazénové vysavače, které jsou nezávislé na filtraci, jelikož disponují vlastním košem či filtračním sáčkem na nečistoty, pohonem a čerpadlem. Jejich řídící systémy dokáží perfektně vyhodnotit tvar bazénu, díky čemuž vyčistí kompletně dno i stěny bazénu. Jejich nevýhodou však je vyšší pořizovací cena.

Nezapomeňte na kvalitní bazénové hadice

Pro napojení ručních i poloautomatických vysavačů se neobejdete bez kvalitního příslušenství, mezi které rozhodně spadají také bazénové hadice. Ty musí být dostatečně pevné na to, aby zvládly i proudící kamínky či ostré nečistoty, ale zároveň flexibilní a odolné proti ohýbání.

Bazénové hadice však nevyužijete pouze pro připojení vysavačů, ale slouží také pro propojení filtrace, ohřev vody a podobně. Vždy si proto dejte pozor, ať vyberete hadici určenou k požadovanému účelu. Předejdete tak velkým nepříjemnostem.

Zdroj obrázku: azazello photo studio / Shutterstock.com