I přes nepříznivé počasí se můžete dobře pobavit z pohodlí svého domova

Někdy je venku moc zima nebo příliš horko a navíc spousty aktivit mimo domov vyžadují utrácení peněz. Hraní z pohodlí domova navíc stmeluje a utužuje rodinné nebo partnerské vztahy, stimuluje kreativitu. Zábavných her, které si bez velkých výdajů můžete zahrát, je vážně mnoho. Tady je pár tipů a možná vás některé z nich vrátí zpátky do bezstarostných dětských let.

Piškvorky

Tahle hra se hraje po celém světě, první zmínky pocházejí z 2 000 let před naším letopočtem. Je až neuvěřitelné, že na své oblíbenosti nic neztratila. Je určená pro dva hráče. Jedná se o strategické hraní, které se hraje nejčastěji na čtverečkovaném papíře. Jeden z dvojice si zvolí kolečko a druhý pak křížek. V Japonsku se stejná hra, které se říká Goban, hraje pomocí bílých a černých kamínků. Každopádně v obou případech vyhrává ten hráč, který vytvoří řadu z pěti svých symbolů či kamínků, kterou se protivníkovi nepodaří přerušit. Dokonce se v ní pořádají i turnaje, v České republice se odehrává v Pardubicích.

Obrazové skládačky – neboli puzzle

Oblíbená hra, která vyžaduje trpělivost, se hodí pro malé i velké. Nejdříve si zvolte některý z oblíbených obrazů či fotografií, jenž se vám líbí. Spektrum puzzle je na výběr od velmi jednoduchých, určených pro malá děcka, po poměrně obtížné úrovně. No, a pak se prostě pustíte do skládání. Pro ty, kteří dávají přednost puzzle v elektronické verzi, je na výběr z nepřeberné řady variant, stačí si vybrat tu svou.

Skupinové online hraní

Jako další možnost si lze vytvořit vlastní klub přátel, se kterými můžete hrát karetní hry online. Záleží, co vás baví, možná se ale chcete naučit něco úplně nového. Pojmenujte si svůj klub, stáhněte si softwarový program, pozvěte svoje kamarády a v pohodlí ze svého domova se můžete mezi sebou bezvadně pobavit.

Zapojte svůj sluch a hmat

Dejte dětem nebo ostatním členů rodiny za úkol, ať doma najdou různé předměty, se kterými je možné vytvořit určitý zvuk. Mladším účastníkům hry můžete předměty před začátkem hry ukázat, aby měly děti trošku náskok. Pak hádajícímu zavažte oči a nechte ho podle zvuku hádat, o jaký předmět se jedná. Nenapadá vás, co použít? Například sešívačku na papíry, lžičkou klepněte o skleněnou misku, do láhve umístěte kuličku a protřepejte ji, nebo trhejte papír. Co hraní na hřeben nebo vzít hrnec a poklici? Fantazii se meze nekladou. Stejnou metodou můžete také zapojit hmat. Vložte předmět do krabice a nechte ostatní hádat, na co si myslí, že šahají. Může se to zdát snadnější, než to ve skutečnosti je. Takový želatinový dezert, peří, vařená rýže nebo těstoviny?

Foukaný fotbal

Touhle hrou se může pobavitaž deset hráčů. Jediné, co ke hře potřebujete, je stůl a pingpongový míček. Z obdélníkového stolu se stane hřiště, z kratších stran stolu pak branky. Rozdělte zúčastněné do dvou družstev, a z každého si zvolte jednoho brankáře, ostatní se posadí kolem stolu, můžou samozřejmě pořádně fandit hráči, který se zrovna pokouší získat pro svůj tým body. Doprostřed se hodí míček, ideálně máte i rozhodčího, a cílem je samozřejmě foukáním dostat míček do branky. Sami si zvolte, jak dlouho bude poločas trvat, stačí 5 až 10 minut. Ale pozor, pokud se hráč dotkne rukama stolu, bude diskvalifikován.

Pexeso

Možná jste už na tuhle karetní hru dávno zapomněli, ale to by byla škoda. Původ hry se dá dohledat v tradiční hře Kai Awase z Japonska, dochovaly se o ní záznamy z 12. Století. Na pexeso musí být nejméně dva hráči, ale maximálně šest, a hodí se pro všechny věkové skupiny. Hrou si zbystříte paměť a zlepšíte soustředěnost. Ke hře je určená speciální sada tématických karet, balíček se skládá nejčastěji ze 64 karet, jenž tvoří páry. Karty se zamíchají, položí lícem dolů, takže nikdo z hráčů nezná jejich rozložení. Postupně hráči otočí dvě karty a musí si zapamatovat jejich pozice. Cílem hry je najít co nejvíc dvojic. K hraní lze použít kromě speciálních karet i sady mariášových karet nebo karty žolíkové. Nezapomeňte na důležitost zábavy. Život nesmí být brán příliš vážně. Bylo by velkým omylem domnívat se, že v soutěži zvítězí lidé, kteří pracují nepřetržitě. Mějte své zábavy a koníčky. Není nic lepšího než dobrý smích.“ Andrew Carnegie

 

Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com