Do Brna míří jedinečná světelná a zvuková instalace „25 Her(t)z“ – nenechejte si ujít!

I díky svému blogu se snažím co nejvíc zajímat o kulturní dění v našem městě – v Brně. Ráda pak své postřehy a tipy předávám dále vám, coby inspiraci. Proto vám musím napsat o jedné jedinečné události, která míří do Brna. Na Moravském náměstí bude po čtyři dny, od 28. do 31. května, umístěna světelná a zvuková instalace „25 Her(t)z“ z hudební metropole Lipsko. Věřím, že toto rozhodně stojí za pozornost – čtěte dál!

©LTM/Bartek Dziedzic

Město Lipsko je známé svou pestrou hudební kulturou, se kterou se budeme mít možnost seznámit také u nás, v Brně – a to po dobu 4 dnů, od 28. do 31. května. Na Moravském náměstí se nám totiž představí jedinečné umělecké dílo kombinující hru světla a zvuku – interaktivní instalace „25 Her(t)z“ s atraktivním doprovodným programem. Účast na slavnostním zahájení 28. května ve 20 hod. přislíbil mimo jiné lipský soubor Amarcord. 

©LTM/Tom Schulze

Lipské hudební dějiny se pyšní opravdu mnoha světoznámými jmény, která, věřím, budete také dobře znát – patří mezi ně například Bach, Mendelssohn, Brahms, Schumann, Wagner… A právě písmena, ze kterých se skládají jména těchto hudebních velikánů, tvoří i části této instalace.
Písmena jsou rozdělena na celkem 128 samostatných panelů, která podobně, jako v křížovce, formují pětimetrovou skulpturu s názvem „25 Her(t)z“ – opravdový „maják“ lipské kultury, který se v září 2016 vydal na turné po Evropě. Po zastávkách v Lyonu, Rotterdamu, Krakově a Curychu dorazil také do Brna, aby spolu s atraktivním doprovodným programem pozval jeho obyvatele k akustickému setkání s hudební metropolí Lipskem.

©LTM/Punctum

Denně od 11 hod. se mohou návštěvníci usadit na pestré kostky umístěné před instalací a informovat se prostřednictvím krátkých hudebních úryvků a audionahrávek o hudebním bohatství Lipska. Ve večerních hodinách pak hra světla a barev, podmalovaná zvukovou koláží z děl nejvýznamnějších lipských skladatelů, vezme publikum na fascinující fantastickou cestu do partnerského města.

©LTM/Bartek Dziedzic

Toto impozantní umělecké dílo je společným výtvorem francouzského světelného mága Philippa Morvana a lipského hudebníka Mika Dietricha, kteří na něj obdrželi zakázku od společnosti Leipzig Tourismus und Marketing (LTM) GmbH. „25 hertzů, které mají jít rovnou do srdce“, tak popisuje Morvan své dílo: „Přibližně od 25 hertzů začíná být zvuk slyšitelný, je to počátek veškeré hudby.“ Dietrich doplňuje: „Zvuková koláž obsahuje kromě ‚starých‘ tónů i ty současné. Vzniká tak zajímavý akustický most mezi historií a modernou.“

©LTM/Bartek Dziedzic

Zajímavá spojení slibuje také doprovodný program:
Čekají vás inovativní kombinace hudby a sportu „Jymmin“, kterou si mohou návštěvníci sami vyzkoušet, je zárukou dobré nálady, a ve workshopu Vladimíra Kiseljova v úterý odpoledne si zase mohou malí i velcí pod osobním umělcovým vedením vyzkoušet „malování s hudbou“.

©LTM/Bartek Dziedzic

Program doplňují menší hudební příspěvky z Brna.
A POZOR – přímo na místě se uskuteční hra o ceny, v níž budou vylosováni dva výherci zájezdu do Lipska pro 2 osoby.

Projektovým partnerem LTM GmbH jsou Saská státní kancelář (v rámci kampaně „So geht sächsisch“), Německá centrála turistického ruchu (DZT) a město Brno.

©LTM/Schimmelschmidt

Program

Pondělí, 28. května 2018
20 hod.: Zahájení se světelným mágem Philippem Morvanem, souborem amarcord (Lipsko), týmem »Jymmin« // poté až do 22:30 hod.: interaktivní světelná a zvuková show

Úterý, 29. května 2018
16–19 hod: Malování s hudbou! Společné velkoformátové malování s malířem Vladimírem Kiseljovem, podmalované hudbou Johanna Sebastiana Bacha, Richarda Wagnera a Leoše Janáčka. Děti i dospělí jsou srdečně zváni!

Úterý, 29. května, do čtvrtku, 31. května 2018
11–20 hod.: Objevte hudební metropoli Lipsko!

Krátké hudební úryvky a audionahrávky informují o hudebním bohatství Lipska a zvou k pozastavení se // Jymmin – hudba vytvořená pohybem: Vyzkoušejte sami! // 20 hod.: hudební příspěvek z Brna

// poté až do 22:30 hod.: interaktivní světelná a zvuková show

Více informací o projektu a Lipsku:

www.leipzig.travel/25hertz 

www.jymmin.com 

www.simply-saxony.com 

www.leipzig.de