Denisa Cziglová: Jak to celé přežít a nezbláznit se. Rozhovor, 1. díl.

S Denisou Cziglovou jsem se seznámila loni, když naprosto ochotně, s pozitivním a nadšeným přístupem, podpořila mé charitativní projekty. Denisa si sama prošla a dodnes prochází složitými zdravotními problémy, o kterých se nestydí mluvit. Založila si svůj blog Food Therapy by Denisa, kde píše o tom, co ji pomáhá a pomohlo, inspiruje ostatní lidi a dělí se s nimi nejen o svůj příběh. Protože je Denisa nesmírně inspirativní člověk, rozhodla jsem se vám ji představit i na svém blogu. Dnes mám pro vás 1. část rozhovoru – o Denise, rakovině, stravovacích návycích a i o „zelené léčbě“, které Denisa věří. 

Ahoj Deniso, co Tě vedlo k tomu založit si svůj vlastní blog „Food Therapy by Denisa„?
Byl to hlavně můj zdravotní problém, protože jsem skončila v nemocnici s diagnózou nádor na mozku. Měla jsem několik operací, výsledky té poslední nebyly tak dobré – skončila jsem na Žluťáku, na onkologii, kde jsem se musela rozhodnout, jestli podstoupím chemoterapii, radiologii, nebo jestli ji nepodstoupím. Rozhodla jsem se pro radiologii a chtěla jsem to také zkusit i jinou cestou, zdravou stravou, jídlem bez masa a bez cukru. Také jsem chtěla vyzkoušet jednu důležitou věc, o které jsem slyšela jen pozitivní ohlasy…

Ano, to o Tobě vím – ty jsi se vydala cestou léčby, která je dnes braná jako lehce „kontroverzní“ a co vím, mnoho lidí na ni nahlíží s předsudky. Ale i já sama věřím tomu, že je účinná – k tomu se ale dostaneme, jak jsi se ale vlastně dozvěděla, že jsi nemocná?
Začalo to před skoro 4 lety, kdy jsem jednoho dne zařizovala svatební dort pro svou svatbu a ve Vaňkovce jsem zkolabovala, dostala jsem silný epileptický záchvat – takže jsem jela do nemocnice a tam mi za dva dny zjistili, že mám obrovský nádor na mozku. Byl to strašný šok, bylo to pár měsíců před svatbou, nečekané, hrozné…

Ale tenkrát jsi ještě poslechla všechny rady doktorů – podstoupila jsi operaci…
…přesně tak, operace dopadla dobře, pak jsem ale měla nějaké další problémy, skončila jsem s alergickou reakcí na kožním, měla jsem problémy se srdcem, tělo bylo hodně oslabené. Měla jsem i stafilokoka v hlavě, takže další operace a pak za rok a půl, kdy jsem fungovala, pracovala, se nádor bohužel zvětšil, ale to už výsledky nebyly až tak dobré…

Já právě Tvůj příběh znám, sleduju i Tvůj blog a jak vím, Ty se lidem se svým osudem otevřeně svěřuješ, o tom, co Tě potkalo.
Ano, já jsem si z toho vytvořila takový malý „seriál“. V době, kdy jsem zjistila, že nádor je zhoubný, tak jsem začala hledat na internetu, čím bych se mohla zachránit, abych nemusela podstupovat chemoterapii… Objevila jsem např. webové stránky jedné starší paní, která se léčila s rakovinou jater, ta psala hrozně hezké příběhy, plné optimismu, ale to bylo asi tak jediné, co jsem na internetu našla. Ta paní nepsala o žádné speciální léčbě, léčila se klasicky, na onkologii, ale hodně mě povzbuzovalo, že takto otevřeně popisovala své pocity.

Tvůj blog ale není jenom o tom, co Tě potkalo, je to také foodblog – je i o jídle, receptech…
Ano, můj léčitel mě nasměroval na určitě změny v mém životě, které se právě týkají stravování. Zároveň jsem se rozhodla vyzkoušet i jinou léčbu…

Jaká to byla léčba?
Byla to léčba konopím. Nevím, jestli to někomu něco říká, ale „Fénixovy slzy“ – je to přesně toto, je to 100% THC, které někdo užívá orálně – třeba tak, že si kapky nakape, třeba na kousek chleba, což ale bohužel působí i halucinogenně, což je velká nevýhoda.

Jsou ty prospěšné účinky z těchto kapek srovnatelné třeba i s tím, když člověk marihuanu kouří?
Kouření samo o sobě je problém a zdravé moc není, bohužel jsou zde značné i halucinogenní účinky, u kterých se prostě normálně fungovat nedá.

Kdy jsi s touto konopnou léčbou vlastně začala?
Už po své první operaci, kdy jsem začala normálně fungovat, pracovat, ale pokud to kouříte – tak toho do sebe dostanete moc a navíc, odpadní látky vzniklé u kouření jsou vyloženě nezdravé. V momentě, kdy jsem věděla, že nádor roste a výsledky jsou pozitivní, tak jsem se rozhodla k tomu přistupovat jinak. Věděla jsem, že THC zabírá na nádory úplně maximálně, ale hledala jsem jinou formu aplikace.

Jak jsi věděla, že tato léčba je účinná? Znala jsi např. někoho, komu už pomohla?
Četla jsem případ Ricka Simpsna, který se touto léčbou vyléčil. Neměl tedy nádor na mozku, ale rakovinu kůže a dostal se z toho úplně. Navíc jsem četla příběhy pak i dalších lidí, kteří se díky Fénixovým slzám uzdravili. Tak jsem si řekla, proč to nezkusit – navíc, když mi na Žluťáku řekli, že chemoterapie zabere tak 50:50.

A to bylo po poslední operaci?
Ano, kdy jsem nastoupila na radioléčbu a měla jsem nastoupit i na chemoterapii, ale 50:50 je pro mě prostě strašně málo. Chtěla jsem to zkusit sama a jinak. Proto jsem se rozhodla pro Fénixovy slzy, kdy do sebe dostanu maximum THC.

A to jak?
Nejdřív tedy kapkami, které se užívají orálně, ale mají nežádoucí účinky, halucinace.  Měla jsem z nich bohužel noční můry, špatné pocity, vzpomínky, deprese, negativní nálady. Co bylo ale nejhorší, tak jsem hodně spala, nic jsem si z života nepamatovala.

Takže si začala hledat jinou alernativu aplikace…
…ano, protože toto bylo fakt strašný. Našla jsem způsob podávání čípky, kdy se účinné látky dostanou do krve, ale nejsou z této formy aplikace ty halucinace.

Proč vlastně myslíš, že tato léčba není dnes běžná a nemluví se o ní?
Protože funguje, není to chemoterapie…  A já moc fandím pražskému výzkumnému institutu na marihuanu, který zkoumá právě tento způsob léčby.

Ví Tvůj ošetřující lékař, jakým způsobem se léčíš?
Neví.

Proč to neví?
Ze začátku jsem sama netušila, jestli to zabere a nechtěla jsem vysvětlovat, čím se léčím, měla jsem z toho respekt.  Přece jen, o této léčbě se veřejně moc nemluví.

Co je ale důležité říct – po tom, co aplikuješ tuto léčbu, nádor v hlavě se Ti zmenšil…
Přesně tak. Nádor, kterému říkám Evžen, se „zakuklil“, zmenšil, i když vím, že asi nezmizí úplně, což nádory tohoto typu nemizí – ale zmenší se a zapouzdří a tak to doufám bude už celý můj život…

Pokračování příště.

ODKAZ: FOOD THERAPY BY DENISA / BLOG
ODKAZ: FOOD THERAPY BY DENISA / FACEBOOK