Cool People of Brno: Pavel Gabzdyl, fotograf, Neuvěřitelné Brno

Před časem jsem začala na Facebooku sledovat stránky Neuvěřitelné Brno – a zaujaly mě nádherné fotky, právě Brna a okolí. Stojí za nimi fotograf Pavel Gabzdyl a já Vás s ním i jeho fotografiemi ráda seznámím v dalším díle mé rubriky Cool People of Brno o zajímavých a inspirativních lidech z Brna. Hezké čtení!

snimek-obrazovky-2017-01-05-v-10-41-37

Dobrý den, pane Gabzdyle, předem Vám děkuji za rozhovor. Již delší dobu sleduji Vaše nádherné fotky z Brna a musím uznat, že mají opravdu velké kouzlo. Prozraďte nám na úvod něco o sobě – jak dlouho se focení věnujete a co Vás k této profesi dovedlo?
Dobrý den, děkuji, mám radost, že se Vám mé fotky líbí. S focením jsem začal už jako malý capart. Může za to má starší sestra, která se kdysi (ještě analogovým) focením zabývala. Teprve mnohem později se focení stalo součástí mé práce na brněnské hvězdárně. Naplno jsem ale focení propadl před pěti lety, kdy se mi do rukou dostala digitální zrcadlovka. Od té doby je pro mě focení jakousi formou relaxace. Nutí mě vnímat okolí, lidi a chování světla.

16-brno-pari

Co Vy sám rád fotíte? Jsou právě krásy Brna tím, na co se hlavně zaměřujete?
Fotím cokoliv, co se mi dostane před objektiv. Ať už jsou to zajímavé situace, hvězdy, budovy nebo jen hry světel a stínů. Brno fotím nejčastěji, protože v něm jednoduše trávím nejvíc času. Navíc téměř nikdy nevycházím z domu bez foťáku v tašce. Používám k tomu malý, ale výkonný kompakt Fujifilm FinePix X100T, který se do tašky pohodlně vleze. A když už ho náhodou zapomenu, většinou lituju.

2014-05-05-orion-over-the-volcano

Fotíte také lidi – například portréty, zajímavé osobnosti…?
Občas ano, ale není to úplně můj šálek kávy, protože to neumím. Navíc mám rád přirozené situace, nikoli připravené scény a umělá světla, která jsou na portréty často zapotřebí. Pár mých kamarádů portréty nebo svatby fotí a já jen s otevřenou pusou žasnu, jak skvělé fotky dokážou pořídit.

Kde všude se mohou lidé s Vašimi fotografiemi setkat?
Některé mé fotografie využívá od minulého roku Turistické informační centrum města Brna, takže se objevují v různých propagačních materiálech města Brna. Nejvíce mých fotek ale prosakuje na facebookovém profilu Neuvěřitelné Brno a na profilu brněnské hvězdárny. Fotografie také publikuji na svém instagramovém profilu pavgab.

2016-09-17-svetla-tramvaje

Je možné si Vás také coby fotografat objednat? Co jste, coby pracovní zakázku, schopen a ochoten nafotit?
Ano, své fotografické služby nabízím. Specializuji se na focení exteriérů a také interiérů. Snažím se také používat různé časosběrné techniky, s jejichž pomocí vznikají dost neobvyklé záběry. Více informací o mé nabídce najdete na mých stránkách www.pavelgabzdyl.com

Co Vy sám doposud považujete za svůj největší „fotografický úspěch“?
V tom mám jasno. Byl to časosběrný záběr brněnské bouřky z 1. července 2012. Snímek se na druhý den ocitl na titulní stránce hned dvou deníků, v televizi před hlavními zprávami a převzaly ho i zahraniční servery. I když jsem od té doby na podobný záběr mnohokrát (a s lepší technikou) čekal, dosud se mi ho nepodařilo zopakovat.

2013-08-07-lightning-bolts

A naopak – máte v oblastni fotografování nějaký sen, je něco, co byste si přál fotit?
Fascinuje mě Měsíc, sopky a blesky, takže blesky nad sopkou chrlící lávu, nad kterou svítí Měsíc :-)

Sleduji na Facebooku Vaše stránky „Neuvěřitelné Brno“ – pro ty, kdo ještě neznají – o čem tento profil je?
Jak už napovídá jeho název, publikuji na něm své fotografie Brna. Vybírám záběry, které by nám měly připomínat, jak mnohdy příjemné a zajímavé naše město je. Profil ale také slouží k propagaci mé knihy Neuvěřitelné Brno, která vyšla loni pod nakladatelstvím CPress za pomoci B4U Publishing.

2016-12-05-zamrzla-kravi-hora-2

A na závěr, prozraďte, jaké zajímavé focení Vás v nejbližší době čeká, na které se Vy sám těšíte?:)
Čeká mě focení z jedné z nejvyšších budov ve městě. Tak doufám, že nebudu mít závrať a že na Brno v tu dobu bude svítit zajímavé světlo.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji, ať se daří.

ODKAZ: PAVEL GABZDYL / oficiální web
ODKAZ: NEUVĚŘITELNÉ BRNO / facebook