Cool People of Brno: JUDr. Václav Baráček – OCEAN48

V dalším díle mé pravidelné rubriky Cool People of Brno Vám představím zakladatele značky OCEAN48, pana doktora Václava Baráčka – který Vám o tomto brandu, který se stal synonymem pro kvalitní sortiment ryb, mořských plodů a mořských pokrmů, řekne víc…

Dobrý den, pane Baráčku, předem Vám děkuji za rozhovor. Jste majitelem značky Ocean48 – zkuste nám ji, prosím, v krátkosti představit, co přesně a jaké služby svým zákazníkům nabízíte?
Společnost Ocean48 se již pátým rokem věnuje výhradně dovozu a distribuci čerstvých mořských ryb a plodů, v současnosti provozujeme 5 brněnských prodejen a jednu v Olomouci, zásobujeme surovinou řadu brněnských i mimobrněnských restaurací, včetně těch nejvýznamnějších. Máme dostatečné skladové zázemí a řadu ryb si sami zpracováváme včetně filetování, což zajišťuje maximální čerstvost. Druhým rokem provozujeme bistro na Palackého třídě, které nabízí řadu rybích specialit z naší suroviny. Letos otevřeme i přilehlou zahrádku pro ještě lepší zážitek při konzumaci.

Nabízí se otázka – proč název „OCEAN48“? Respektive, proč číslo „48“ – jaký je jeho význam?
Číslo vyjadřuje základní filosofii firmy, dodat čerstvou rybu, popř. jiný mořský produkt na stůl v co nejkratší době, u spousty se nám to daří právě do 48 hodin od výlovu, a nyní u některých i do 24 hodin…

Zeptám se Vás, proč jste se rozhodl začít podnikat právě v této oblasti? Co Vás vedlo k založení brandu „Ocean48“?
Důvod byl čistě osobní, máme ryby odjakživa rádi, prožili jsme si období konce totality s maximální dostupnou pochoutkou ve formě pstruha prodávaného 1X týdně. Toto jsme chtěli pro sebe i své okolí změnit. Zpočátku to byl veliký risk, ale podržely nás významné restaurace, které byly za naše počínání velmi rády, a odebírají zboží dodnes.

Jaký sortiment lidem nabízíte? Jsou to pouze mořské ryby a plody moře, nebo i sladkovodní ryby?
Nabízíme hlavně mořský sortiment, ze sladkovodních pouze to nejkvalitnější, což je candát, úhoř, jeseter, pstruh, okoun a sumeček.

DR129112

Podle čeho a jakým způsobem vybíráte své dodavatele?
Orientujeme se na stabilní a déletrvající spolupráci, což přináší i jistotu pro zákazníka v kvalitě. Nebráníme se i novinkám a stále kontrolujeme okolní nabídky, abychom neustrnuli v sortimentu. Naši zákazníci velmi dobře reagují na vše zajímavé a nové.

Zkuste nastínit nám, laikům, jaká je „cesta ryb z moře až k Vám, do brněnských prodejen Ocean48“?
To je velmi různé, závisí to od původu. Nejzajímavější je určitě rychlost dodání tuňáka z Indonésie, kdy je logistika opravdu naplánovaná na hodiny, počínaje lovem, přes kontroly ihned po vykládce, zpracování, balení a expedici do letadla a Evropy až po uskladnění do našeho skladu v Brně a rozvoz na prodejny a do restaurací. U řady produktů je cesta ještě rychlejší, například v noci ulovená ryba je nakoupena nad ránem na velkoobchodním trhu v Benátkách, a večer ji již rozvážíme do našich prodejen, to si troufnu tvrdit, že neumí nikdo.
Jak je to se zájmem českých zákazníků o mořské ryby – třeba o ty méně známé a mořské plody? Není to tak, že s ohledem na jídla z ryb u Čechů v oblibě stále vedou kapr, pstruh, z mořských ryb pak treska, eventuelně makrela?
Již vůbec ne, velmi nás těší, že se zákazníci naučili kupovat a připravovat mořské ryby, nebojí se experimentů a novinek. Jsme hrdí na to, že jsme k tomu přispěli a přispíváme. Velmi nás baví zajišťovat aktuální sezónní sortiment, doporučovat a prezentovat zajímavé úpravy.

 

Jsou Vaši pracovníci v obchodech schopni lidem poradit i nějaký recept a způsob úpravy daného produktu – ryby, nebo mořských plodů?
Určitě, neustále pracujeme na jejich zdokonalování a školení. I kvalifikovaný personál je to, co nás odlišuje. Řada receptů je i na našem webu.U ryb však obecně platí, že méně znamená více. Čím jednodušší je úprava, tím více vynikne chuť masa. Neznám surovinu, kterou po 15 minutách vaření dáváme na talíř. U ryb je to naprosto běžné.

 

V Brně provozujete také Bistro Ocean48 – dle mého názoru se těší narůstající oblibě. Co bylo impulzem k otevření „rybího bistra“?
Opět zcela samovolný vývoj. Grilovací pátky ve skromných podmínkách na Minské jsou již 4 roky tradicí. Bistro bylo logickým vývojem, aby naši zákazníci mohli konzumovat rybí lahůdky i v jiných dnech. V nejbližší době otevřeme u Bistra i zahrádku s venkovním grilem.

ocean48_15102015-9977

Pořádáte také mnoho velmi oblíbených akcí – pravidelné grilování na Minské, nebo Slavnosti moře, kde se lidé mohou blíže seznámit s pokrmy z ryb. Plánujete v nejblžší době nějaké zajímavé akce, na které byste chtěl čtenáře pozvat?
Nejbližší a také nejvýznamnější akcí jsou již tradiční Slavnosti moře, kterých se již účastní tisíce návštěvníků. Letos budou 2x, první ve dnech 28.-29. května na Slovanském náměstí. Připraveno bude 14 stanovišť, a pokrmy budou opravdu velmi zajímavé. Doporučuji všem, vedle dobrého jídla a pití zde bývá skvělá atmosféra.

_DSC4825web-7978

Chystáte rozšíření svých provozoven, případně, neplánujete otevření dalšího bistra, případně restaurace?
Asi se tomu nevyhneme, máme spousty plánů, ale tak jako ve spoustě oblastí je to hlavně otázka kvalitních lidí, které je třeba shromáždit.

Děkuji Vám za rozhovor.

 

ODKAZ: OCEAN48/web
ODKAZ: OCEAN48/facebook