Chorvatsko: Poloostrov Istrie vám nabídne místo ke koupání i pro sportovní aktivity

Letní turistická sezóna je teprve před námi. Mnozí si však už nyní zamlouvají nejlepší termíny ve svých oblíbených destinacích, nebo si vybírají zcela nové pro trávení letní dovolené. Patříte i vy k těm, kdo se bez moře neobejdou? A v Chorvatsku jste už byli? Pojďme se podívat na to, co vás v něm čeká.

Do Chorvatska za teplem

Jižní Evropa patří tradičně k oblastem, kam se jezdí za slanou vodou a ostrými slunečními paprsky, které působí na organismus relaxačně. Vedle Itálie a Řecka je to právě Chorvatsko, jež se těší trvalé oblibě českých turistů již řadu desítek let. Jezdilo se tam už v době před Sametovou revolucí, kdy bylo součástí Jugoslávie. A je navštěvováno i v současné době, kdy funguje jako samostatná republika. Jeho příroda se totiž nijak nezměnila, moře je stále stejně slané a letoviska se modernizují, aby lépe vyhovovala požadavkům turistů, kteří do Chorvatska zavítají.

Poloostrov Istrie láká především svou blízkostí

Když si s rodinou sednete a budete přemýšlet, do které části této jihoevropské země zavítat, nabídne se vám hned několik možností. Ty možná budete posuzovat i podle toho, čím se na místo své letní dovolené přesunete. Jestliže využijete svého vlastního automobilu, což je cestování veskrze pohodlné, pak se vám třeba nebude chtít jet až na jih Chorvatska. Pro vás bude ideální volbou poloostrov Istrie, který je České republice geograficky nejblíže, protože leží v severní části země.

Středomořské klima je příjemné a zdejší prostředí nabízí toho spoustu ke trávení volného času u vody i procházkami po okolí. Nechybí tu zelené borové lesy i olivové háje a vinohrady, narazíte tu také na množství historických památek. Istrie je směsicí vlivů italských, slovinských a chorvatských, vše tu najdete ve vzájemné symbióze.

Do Chorvatska i za dobrým jídlem

Moderní Istrie jsou především malá městečka benátského nebo antického původu, která si zachovávají starobylý ráz, přitom však mají pro turisty připravené veškeré služby, které současní cestovatelé po světě vyžadují. Modernizované hotely, hotelové vily, penziony i apartmány nabízejí komfortní ubytování, výbornou středomořskou i kontinentální stravu a místní speciality. Ať už si pro trávení své dovolené vyberete Umag, Lanternu, Poreč, Pulu, Rabac či Vrsar, vždy budete příjemně překvapeni i zajímavými historickými památkami. Některá z jmenovaných městeček jsou společensky rušnější, jiná nabízejí větší klid jako malebné rybářské osady.

Istrie a sportovní aktivity

Chorvatsko a jeho Istrie ale není jen lenošení na mořské pláži. Na své si přijdou také ti, kteří se vyžívají ve sportovních aktivitách a ležet u vody je moc nebaví. Průzračně čisté moře po celém pobřeží Istrie láká k potápění a šnorchlování a pozorování podmořského života. Istrijské pláže jsou většinou kamenité a často skalnaté, takže jsou uměle upravovány pomocí betonových plošin, aby bylo na nich příjemné místo k odpočinku. Pokud máte malé děti nebo jste neplavci, nemusí být Istrie pro vás tím nejvhodnějším místem, přestože některá letoviska nabízejí i pozvolný vstup do moře. Na mnoha místech je lépe kvůli ostrým kamenům používat také boty do vody, které schováte do dámské kabelky nebo velké plážové tašky. Jsou praktické a mnoho místa nezaberou, přitom ochrání chodidla před nepříjemným zraněním.

Pro rodiny s malými dětmi je vhodnézejména letovisko Medulin v nejjižnější části Istrie, kde se lze koupat i na blízkých zalesněných ostrůvcích. Přitom právě toto místo disponuje jednou z největších nabídek sportovních aktivit na celé istrijském poloostrově, takže je vhodné i pro aktivní sportovce a milovníky pohybu.

Kouzelnou Istrii si určitě zamilujete a budete se sem rádi vracet.

Zdroj obrázku:
januszkurek.com / Shutterstock.com