Cestování do Emirátů a život zde – v této době. Odpovědi na vše, co vás zajímá!

Už třetí týden trávím s rodinou v Dubaji, odletěli jsme sem záměrně, pryč od toho, co se u nás děje. Vše jsme plánovali, ovšem nakonec jsme se rozhodli odletět v jiném termínu a dřív – vzhledem k tomu, že u nás zavřeli školy. Stále mi od vás chodí spoustu dotazů, co je pro odlet a cestu do Emirátů nezbytné a také, jak to funguje zde. Samotnou mě překvapilo, že české cestovní kanceláře tyto informace nemají, nebo je mají často mylné. My jsme zde bez CK, původně jsme letěli na 14 dnů, ale rozhodli jsme se zůstat. Školy jsou zavřené, děti se tu učí online a my s manželem máme také home office, což zvládáme i odtud. Pokud to vaše situace umožňuje, určitě doporučuji sem vycestovat. Je tu klid a bezpečno, vše funguje normálně. Víc v následujícím článku…

O cestě do Dubaje na delší dobu jsme doma mluvili už dlouho, vzhledem ke špatně se vyvijející situaci s koronavirem u nás. Prioritou v rámci rozhodování byla samozřejmě škola dětí, rozhodně zastáváme názor, že je lepší prezenční typ výuky.

Odlet jsme tedy původně naplánovali na začátek podzimních prázdnin, s tím, že tu zůstaneme 14 dnů (a na týden děti ze školy omluvíme).
Situace s vývojem epidemie se ale začala zhoršovat, školy zavřeli a my se lekli, že už nebude možné vycestovat vůbec. Proto jsme rychle změnili datum odletu a odletěli již týden před začátkem podzimních prázdnin.

Zásadně kamkoliv po světě nelétáme s cestovní kanceláří. Je to pro nás omezující, rádi se rozhodujeme sami, vše si sami zařizujeme, letenky, hotely, zkrátka vše.
Letenky jsme si proto koupili tzv. „flexi“, což znamená, že je možné u nich za poplatek měnit datum odletu / příletu. Díky tomu jsme si změnili datum odletu z ČR o týden dřív a také nyní v Dubaji, když jsme se rozhodli zůstat, jsme si posunuli datum odletu o týden. Celkem zde tedy strávíme tři týdny (tedy pokud si to opět nerozmyslíme a nezůstaneme ještě déle – flexi letenky jdou měnit opakovaně).

Letěli jsme společností Emirates z Prahy. Linka lítá pravidelně (zatím lety stále jsou), jen je menší letadlo, dříve létal obří Airbus A380, dnes je to menší letadlo. Ale věřím, že to nikomu nevadí. :) Doba letu Praha / Dubaj je cca 7 hodin.

Co je nutné k odletu a ke vstupu do země? Toto je opravdu důležité si pohlídat, protože vás nemusí pustit do letadla, pokud vám bude něco chybět.  Ovšem – doporučuji si vše doma před cestou ještě ověřit dle aktuálních informací MZČR, vše se totiž stále mění.

Potřebujete negativní PCR test na covid. Výsledek tohoto negativního testu musí být v Angličtině, vytisknutý. Předložíte u check inu, na základě tohoto testu vám dají palubní vstupenky. Online check in není teď z tohoto důvodu možný, vždy je nutné jít přes přepážku check inu na letišti.
Důležité, test nesmí být starší než 96 hodin. Počítá se čas od doby, kdy vám test dělají, ne od doby, kdy vám přijde výsledek.
Toto je opravdu nutné si pohlídat. Počítejte s tím, že laboratoře mají nyní poměrně plnou kapacitu, je tedy dobré se objednat předem na testy (online). Na stránkách letecké společnosti (v našem případě Emirates) také najdete seznam laboratoří v každém městě v ČR, kde si test můžete udělat a bude pro Emirates akceptovatelný.

Pro Brno jsou to laboratoře v nemocnici u Sv. Anny a také laboratoř SPADIA (na Veveří v Brně). Zde jsme si nechali dělat testy i my. Testy si samozřejmě hradíte sami. Testy pro vstup do Emirátů nejsou nutné pro děti mladší 12 let – takže jsme se nechali testovat jen já s manželem. Zajímalo vás také – testy jsou nepříjemné. Ale nebolí a rozhodně se to dá vydržet, trvá to asi 5 sekund. :)

Obdržení výsledků testů v laboratořích obvykle garantují do 48 hodin, s čímž je také nutné počítat. Výsledek vám přijde SMS zprávou a také na mail (při testování si řekněte, že chcete zaslat výsledek testu také v Angličtině, v laboratoři Spadia to nebyl problém).

Jakmile na letišti při odletu předložíte platný negativní výsledek covid testu, vytištěný a v Angličitině, můžete letět. :)

Na letišti u nás je vše zavřeno, dle aktuálního nařízení, otevřený byl pouze malý stánek s pitím a noviny. Tak s tím počítejte a najezte / napijte :) se doma předem. :)
Roušky na letišti samozřejmě nutné, stejně tak v letadle po celou dobu letu. Palubní personál má speciální /a dost děsivé :) obleky, ale zvyknete si. :)

Jídlo a pití letušky roznáší, ale snaží se k pasažerům chodit co nejméně.
Někdo mi také psal, že se bojí, že chytí covid v letadle. Myslím, že ta pravděpodobnost je opravdu velice malá, protože letí POUZE lidi s negativním covid testem (leda, že by se nakazili třeba den před odletem…).

Na palubě během letu pak vyplníte také formulář, kde uvedete své údaje, adresu, telefon, mail. Je to pro případ, že by byl někdo nakažený na palubě a museli vás pak dohledat. Tento formulář odevzdáte při příletu na letišti.

Na letišti v Dubaji probíhala opět namátková kontrola lidí, které odesílají zde na letišti na covid testy. Z našeho letu to bylo pár lidí, my mezi nimi nebyli.
POZOR – novinkou nyní ale je, že pasažéry opět testují i při příletu v Dubaji. Toto za našeho příletu nebylo, je to nové opatření.

A jak to funguje zde? Poměrně normálně. Pro vaši představu, v UAE je nyní cca 1000 nakažených denně, mají 10 mil populace, takže stejně, jako v ČR. Takže nárůst tu není tak hrozný.

Pokud se ubytujete na hotelu, tak samozřejme uvnitř se všude nosí roušky. My tu už vystřídali tři hotely (chtěli jsme mít změnu). Všechny hotely fungují podobně, při vstupu do hotelu měří bezkontaktním teploměrem teplotu, stejně tak při vstupu do uzavřených restaurací. V restauracích po usazení roušky mít nemusíte.

Snídaně tu jsou buď formou bufetu, nebo vám je nosí ke stolu. Pokud je otevřený bufet, nesmíte si jídlo nandávat ale sami – ukážete, co chcete a jídlo vám personál dá na talíř.

Zajímavé také je, že ve všech restauracích zde nejsou papírové jídelní lístky. Na stole je QR kód, který si naskenujete do telefonu, kde si otevřete online jídelní lístek a jídlo si vyberete. Je to z hygienických důvodů. Všude – v restauracích, na chodbách hotelů, atd… jsou k dispozici dezinfekce a na vyžádání vám dají roušky.

Roušky se nosí i na frekventovaných venkovních místech / nejsou povinné, ale lidé je tu nosí. Roušky mít nemusíte na plážích, u bazénu, venku kde není moc lidí…

Psala mi také paní, že jim CK sdělila, že je tu zákaz vycházení a musíte čas trávit pouze na hotelu. NENÍ TO PRAVDA. Můžete chodit kam chcete. :)

Restaurace, nákupní centra, obchody…to vše je zde otevřené bez omezení. Byli jsme tu i v divadle na show La Perle (moc doporučuji) – je snížená kapacita, ale je otevřeno.

Zkrátka, život tu funguje zcela normálně. V hotelích jsou k dispozici všechny služby (jen občas menší hotelové restaurace jsou mimo provoz).

Důležité – musíte mít negativní test na covid i pro cestu zpět. Před několika dny bylo nutné mít covid test udělaný zde – na základě kterého můžete odcestovat. Nyní prý stačí si nechat udělat test po příletu.
Pokud si uděláte test zde a je negativní, odletíte a tento test použijete i pro vstup do ČR, bez nutnosti zde testy opakovat.

Zatím tu stále jsme, takže zkušenost s tímto ještě nemám. Ale rozhodně plánujeme udělat si testy zde. Možnosti jsou dvě – buď vám je udělají na hotelu (doktor přijede a udělá vám stěry přímo na hotelu, což je samozřejmě o něco dražší), nebo vám na hotelu doporučí nejbližší odběrové centrum, kam si zajedete. Na výsledek se opět čeká max 48 hodin, s čímž je nutné do času odletu počítat.

Pravidla se samozřejmě mohou měnit, proto doporučuji si vše ověřit i u nás na webu Ministerstva zdravotnictví. 

Snad jsem vám článkem pomohla, poradila – kdyby cokoliv, klidně pište vaše dotazy, ráda odpovím!