Brněnské Vánoce začínají! Jaké budou ty letošní?

Dnešním dnem začínají Brněnské Vánoce! Každoročně se na tyto dny určitě všichni těšíme, protože za mě – adventní Brno je vždy nejkrásnější. A troufám si tvrdit, že je vánoční atmosféra v Brně jedna z nejhezčích, a to i ve srovnání s jinými městy, dokonce i v zahrničí. Ovšem, letošní Vánoce budou v mnohém jiné, z důvodů vládních nařízení a situace, která u nás s epidemií koronaviru nastala. Určitě se ale máme i tak na co těšit a Vánoce v Brně si budeme moct užít a vychutnat. Co nás tedy během adventu v Brně čeká a jak to bude vypadat s trhy, vánočním programem a dalšími vánočními atrakcemi? Dozvíte se v následujícím článku…

Foto: Petr Olša

Letošní Vánoce budou rozhodně v mnoha ohledech jiné. Některé vánoční radosti budeme muset oželet, ale i přes to, vánoční atmosféru si v Brně užijeme. I v ulicích a na náměstích centra Brna nás bude těšit vánoční výzdoba, ozdobené a svítící stromy, městem bude projíždět ozdobená „vánoční šalina“, která se stala dalším typickým symbolem brněnských Vánoc.

Foto: Pavel Gabzdyl

Vánoční strom na nám. Svobody dorazil v sobotu 21. listopadu, pochází opět dle tradice z Bílovic nad Svitavou. Převoz koňským spřežením zajistil, jako každoročně, brněnský Český červený kříž. 
Krásný strom zdobí také náměstí na Zelném trhu.

Foto: Michal Růžička

Rozsvícení vánočních stromů bude letos probíhat jinak – zejména v jiném čase.
Stromy na nám. Svobody a také na Zelném trhu se rozsvítí v pátek 27. listopadu ráno. Svítící stromy si tak lidé mohou prohlédnout v průběhu celého dne.
Na sociálních sítích Brněnských Vánoc pak na 17 hodinu organizátoři chystají online program včetně zdravice primátorky města Brna Markéty Vaňkové a tradičního požehnání Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho, biskupa brněnského.

Foto: Petr Olša

Letošní pojetí Vánoc v Brně klade i větší důraz na pomoc bližním a na projevy solidarity mezi lidmi. U stromu na náměstí Svobody bude po celou dobu adventu kasička pro sbírku Českého červeného kříže, která odkazuje k Těsnohlídkově tradici prvního brněnského vánočního stromu. Přispívat potřebným bude možné online až do vánočních svátků a podpořit tak můžeme například Dětský domov Dagmar nebo Diecézní charitu Brno.

Adventní centrum Brna zdobí také další symbol brněnských Vánoc – na Dominkánském nám. je umístěný Halouzkův dřevěný betlém, který má přes stovku figur.

Foto: Michal Růžička

Novým prvkem bude putující třímetrová osvětlená a ozvučená vánoční hvězda, která se v prosinci objeví postupně na více místech v centru.

Motivem letošních vánočních dárků jsou pletené červeno-bílé vzory. Ve vánoční kolekci nemohu chybět hrnky, letos opět se třemi různými motivy. A samozřejmě typicky brněnské vánoční kuličky, které budou padat z orloje po dobu adventu. Dále je doplní stylové šály, roušky, čokolády nebo mentolky.

Foto: Michal Růžička

Ke koupi bude vánoční kolekce od pátku 27. listopadu na e-shopu www.darkyzbrna.cz a pokud dojde k rozvonění epidemiologických pravidel, tak také v infocentrech a na náměstí Svobody.

Finální podoba a nabídka vánočního Brna závisí na akutální epidemiologické situaci.

Připravený scénář popisuje Jana Janulíková ředitelka TIC BRNO takto: „S Brnem-střed jsme nachystaní umístit na náměstí do centra města stánky s řemesly, dárky a balenými potravinami. Konkrétně se jedná o 25 stánků na Zelném trhu, 19 + TIC stánek (IC a prodej dárků z Brna) na náměstí Svobody, 6 na Dominikánském náměstí, 6 u Jošta a 14 na Moravském náměstí. Stavba bude zahájena ve chvíli, kdy to bude v souladu s vládními opatřeními, může to být i v průběhu adventu s reakční dobou do týdne po rozvolnění opatření. Pokud zůstaneme ve 4. stupni PES bez rozvolnění, nic z toho se bohužel neuskuteční.“

V případě příznivého vývoje epidemiologické situace je městská část Brno-střed připravena nabídku vánočního Brna doplnit o zimní zahrádky v centru města a TIC BRNO pak atmosféru podpořit menšími buskerskými vystoupeními v ulicích a na náměstích. „Samozřejmě máme nachystané také otevření vánočně nazdobené věže Staré radnice a další destinační aktivity, například adventní tematické procházky, kterými rádi, pokud to bude možné, nabídku vánočního Brna doplníme,“ uzavírá Jana Janulíková. 

Vánoční Brno bude kouzelné i vzhledem k současné situaci. Nabídne poklidnou, rodinnou atmosféru, založenou na tradicích a pomoci bližním.

Více informací k brněnským Vánocům najdete na: www.brnenskevanoce.cz

Zdroj info & fotek: ZDE