Bílé jedy!

Během svého života jsem si už několikrát položila docela zásadní otázku – „co mám dělat pro to, abych zhubla, byla zdravá a cítila se lépe?“ Zeptali jste se někdy sami sebe na to samé? Já myslím, že ano…:)

Budu k Vám upřímná… Mnoho z Vás, tedy těch z Vás, co mě osobně neznají, si myslí, že jsem vysoká, štíhlá holka, která se o svoji postavu a to, jak vypadá, nemusí moc starat… Vyvedu Vás ale z omylu. I já jsem během svého života tolikrát bojovala s váhou a s tím, jak vlastně jíst a CO jíst, abych vypadala tak, že se sebou budu sama spokojená…

Vlastně to celé začalo už někdy, když mi bylo 16 let a já byla sice relativně štíhlá, ale se svoji postavou jsem spokojená nebyla. Měla jsem věčně „nafouklé břicho“ a přebytečný tuk navíc… A tenkrát jsem se vůbec poprvé začala zajímat o to, co dělat, abych se cítila fajn… Hodně mi pomohla a pomáhá moje máma, která je nutriční poradkyní a má přehled, proto na její rady dám a vím, že dělám dobře. Už mnohokrát jsem se o tom totiž „na vlastní kůži“ přesvědčila.

Poměrně šílené váhové výkyvy jsem měla při obou těhotenstvích. U prvního syna jsem přibrala neuvěřitelných 38 kilo (!!!), u druhého už „jen“ 28… Ano, vážila jsem těsně před prvním porodem 99 kilo. Kdo mě viděl, dá mi za pravdu:)

Dnes jsem zpátky na své váze, možná i lehce pod ní… A věřte, že je to z převážné části o jídle.

Já se už několik let držím zásady, že se zcela a částečně vyhýbám tzv. BÍLÝM JEDŮM, které našemu tělu škodí. A věřte, pokud je ze svého jídelníčku vynecháte, hodně Vám to pomůže. Zhubnout, vyčistit se a cítit se lépe.
Konkrétně – bílou mouku nejím vůbec, v žádné podobě, mléko nepiji, jím pouze sýry, bílý cukr nepoužívám, sůl minimálně a z tuků jen za studena lisované oleje a v menším množství máslo. Proč? Přečtěte si níže:)

PĚT BÍLÝCH JEDŮ

CUKR
jed5

Cukry, bílé i hnědé, ať jsou vyrobeny z čehokoliv, jsou pro náš organismus škodlivé. Cukr se přidává téměř do všech potravin, ale naše tělo se s jednou čajovou lžičkou vyrovnává až tři dny. Čistý cukr je zdrojem krátkodobé energie, ale je silně kyselinotvorný. Představuje optimální potravu pro parazitickou kvasinku Candida albicans, žijící v našem těle, která vytváří neurotoxiny. Zatímco jednoduché cukry (např. rafinovaný) tělo ničí, složité (škroby) vytváří zásoby dlouhotrvající energie a je pro nás nezbytný. Také cukry přijímané z ovoce jsou tělu prospěšné. Pokud přijde chuť na sladké, je tedy nejlépe použít čerstvý včelí med, který nevyvolává kvasné procesy. Vhodné na mlsání jsou z ovoce hlavně datle a fíky.

MLÉKO

jed3

Mléko obsahuje množství mléčného tuku, což je čistá omega 6 mastná kyselina škodící krevnímu oběhu a zvyšující „zlý“ cholesterol LDL. Také obsahuje značný podíl kaseinu, jehož chybným trávením může vznikat kazomorfin, zasahující mozek a centrální nervový systém. Pomáhá též tvořit v trávicím traktu hleny a zanášet tak sliznici střeva. Proto nám škodí i produkty z kravského mléka. Ze sýrů jsou nejhorší tavené. Navíc běžně chovaný skot je živen nevyhovujícím krmivem a trpí mnoha chorobami, které se léčí antibiotiky. Když pomineme tuto skutečnost, tak od zdravých zvířat představují nejmenší zlo čerstvě nadojené kozí mléko, nebo z něho vyrobený kefír či tvaroh.

MOUKA

jed1

Nejběžněji používaná pšeničná mouka a veškeré potraviny z ní vyrobené zahleňují náš trávicí trakt a silně zakyselují tělo. Nejškodlivější je pak mouka bílá s nejvyšším obsahem lepku, který narušuje činnost trávicí soustavy. Lépe je používat bezlepkové obilniny, jako pohanku, jáhly, kukuřici a celozrnnou rýži. Také naprostá většina pekařských výrobků navíc obsahuje sůl, cukr, kvasnice a konzervanty, které dále umocňují škodlivé vlastnosti lepku.

SŮL

jed2

Pod pojmem sůl si většina z nás představí běžně prodávaný chlorid sodný nebo mořskou sůl. Ze soli však potřebujeme hlavně chlór pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku a škodlivý anorganický sodík s ní přijímáme většinou zbytečně. Běžná sůl brání vylučování odpadů látkové výměny a močoviny, způsobuje choroby ledvin, zhoršuje revmatismus a ekzémy, zvyšuje krevní tlak a mnoho dalšího. Kdo se bez soli neobejde, měl by volit nejméně nezdravou sůl himálajskou – složenou z 84 minerálií, která v rozumné dávce neškodí. Lze také běžnou sůl smíchat s chloridem draselným v poměru 6:4, čímž se získá sůl slanou, ale pro tělo neutrálních účinků.

TUK

jed6

Nemůžeme bez něj existovat, avšak jeho přebytek nám ale škodí. Problémy v těle vznikají při konzumaci živočišných tuků, umělých margarínů apod., jež mají vyšší bod tání, než je naše tělesná teplota. Přednost bychom měli tedy dávat tukům, jež v našem těle zůstávají v tekutém stavu, neucpávají tudíž buněčné membrány a nebrání odvodu škodlivin z těla. Nejlepší je olej kokosový, ale i lněný či olivový, vždy panenský, za studena lisovaný. Mezi živočišnými tuky lze za relativně zdravé považovat kachní nebo krůtí sádlo s nízkým bodem tání a s obsahem tělu prospěšných omega 3 mastných kyselin. Tyto tuky působí fungicidně a protizánětlivě, takže v rozumné dávce naopak mohou i léčit.

převzato: chytrolina.cz