Beauty talk: téma HYPERPIGMENTACE

Mám pro Vás další díl nové rubriky Beauty talk! Opět Vám nabídnu rozhovor s paní kosmetičkou Evou Kroulíkovou ze salonu SlimFOX, kam už mnoho let chodím na kosmetiku a jsem tu opravdu spokojená. V rubrice Beauty talk vždy vyberete Vy – čtenáři – nějaké téma týkající se pleti a péče o ni a já s paní Kroulíkovou zrealizuji rozhovor. Dnes jsou to „pigmentové skvrny a vše kolem této problematiky.  Hezké čtení!

DSC1781-415x623

Dobrý den, Evo, předem Vám děkuji za rozhovor, který se tentokrát bude týkat problematiky pigmentových skvrn – toto téma čtenářky mého blogu zajímá. Prosím, prozraďte nám, co pigmentové skvrny vlastně jsou, co je způsobuje?
Dobrý den Míšo, děkuji za otázky. Co je to pigmentová skvrnka? Jedná se o poruchu tvorby a distribuci pigmentu, při které dojde ke ztmavnutí kůže. Nejčastěji se objevují na naší pleti melaninové hyperpigmentace. Kožní pigment (melanin) významně ovlivňuje výsledný tón naší pleti. V naší bazální membráně (mezi epidermis a dermis), máme buňky – melanocyty. Tyto melanocyty díky UV záření a enzymu trosynásy produkují pigment melanocyt. A to je právě to co způsobuje náš odstín pleti a intenzitu našeho opálení. Asi všichni máme alespoň pár vrozených lokalizovaných hyperpigmentací (pih).

melanage_freckles_lrg

Jsou pigmentovými skvrnami ohroženy všechny ženy, všech věkových kategorií, se všemi typy pleti? Nebo se tato problematika týká např. jen starších žen?
Nejčastěji se na své tváři s první pigmentovou skvrnou setkáme v těhotenství. Je to důsledek hormonálních změn v našem těle během těhotenství nebo při používání hormonální antikoncepce (tzv. melasma). Setkáváme se také s hyperpigmentací po zánětu, která vznikne po zahojení ranky na kůži, často tímto druhem hyperpigmentace trpí klienti s akné. Na rukou našich babiček určitě najdeme tzv. stařecké skvrny, které vznikají díky častému vystavování se slunečním paprskům.

V mládí nám melanocyty fungují skvěle a díky tomu máme úžasnou schopnost se opálit bez pigmentů a skvrnek. Stejně jako se nám postupem věku pleť produkuje méně kolagenu a snižuje se produkce fybroplastů, tak se ztrácí schopnost melanocytů produkovat melanin. S pigmentacemi se nejčastěji setkáváme u žen mezi 30-40 rokem, záleží na tom co nám Matka příroda (nebo genetika) nadělila a také na tom způsobu života každého z nás. Není neobvyklé se však setkat s pigmentovými skvrnami i u mladších žen. Čím více UV záření naše pleť absorbovala během svého celého života, tím větší je sklon k tvorbě hyperpigmentací.

melanage-example3_lrg

Jak se proti pigmentovým skvrnám můžeme efektivně bránit?
Bránit se můžeme důslednou solární ochranou. Na obličej, krk na dekolt používat opalovací krémy s SPF 50, počítat s tím, že se nestačí namazat a celý den je o ochranu před slunečními paprsky postaráno. Neplatí, že když se namažete “padesátkou”, můžete ležet na slunci dvakrát déle, než když použijete „pětadvacítku“. Účinnost slunečních filtrů totiž není lineární!

Slunce je univerzální zdroj veškerého záření, včetně UV (ultrafialového) záření. UV záření se obecně dělí na tři pásma, UVA (320 – 400 nm), UVB (280 – 320 nm) a UVC (pod 280 nm).
UVA je považováno za méně škodlivé. Nebylo prokázáno, že je pro živé organizmy zhoubné. UVA proniká hlouběji a podílí se na stárnutí pokožky, způsobuje pigmentaci, a je i jednou z příčin solární alergie. Asi 99 % UV záření, které dopadne na zemský povrch je ze spektrální oblasti UVA.
UVB záření je zhoubné pro živé organizmy. Jeho energie je schopná rozkládat nebo narušovat bílkoviny nebo jiné životně důležité organické sloučeniny. UVB záření je mimo jiné odpovědné za spálení kůže při opalování.

Doporučuji používat širokospektrální opalovací krémy, které blokují UVA i UVB paprsky ideálně v kombinaci s antioxidačním sérem. Naštěstí jsou už na trhu opalovací krémy určené přímo na obličej. Takže se nemusíte bát nepříjemně mastného krému a neestetického lesku v obličeji.

Jsou pigmentové skvrny např. nějak zdraví ohrožující? Mohou např. přejít až do melanomu?
Melanom je typ rakoviny kůže, který vzniká právě v melanocitech. Kdykoliv kdy máte pochybnost, ať už se jedná o změnu tvaru, barvy znamének, pih. Laik nemůže bezpečně rozpoznat, zda jde pouze o stařeckou skvrnu, či o znaménko nebo o melanom. V případě pochybností doporučuji zajít k lékaři a nechat nepravidelné shluky pigmentů vyšetřit dermatoskopem. Nepodceňovat prevenci a nechat si pravidelně 1x ročně kontrolovat znaménka, pihy. Případně využijte akce Stan proti melanomu, který bude v Brně 9.5.2016 na náměstí Svobody vyšetření bezplatně provádět (https://www.melanom.cz/).

valerie

Jsou pigmentové skvrny tvrvalé, nebo se dají nějak odstranit? Může být toto odstranění trvalé?
U pigmentových skvrn je nesmírně důležitá ukázněnost klienta, důsledné používání solární ochrany. S hyperpigmentací bojovat jde, je to však dlouhodobější. Za jednu návštěvu to opravdu nepůjde. I po odstranění hyperpigmentace je pleť náchylná k jejímu obnovení. A jsme zpátky u první věty odpovědi na tuto otázku. Ochrana je alfa a omega úspěchu.

Jakými způsoby se dají skvrny odstranit a eliminovat?
Způsobů je celá řada, nejčastější jsou chemické peelingy různými druhy kyselin (často se používá kyselina glykolová nebo mandlová), ošetření laserem u lékaře nebo fototerapie v kosmetických centrech či salonech. Další možností je bělení pomocí AHA kyselin. Každá z těchto možností znamená určitý koncept navazujících ošetření, které je nutné dodržet. Díky tomu docílíme zlepšení stavu pleti, zesvětlení či úplné eliminaci pigmentových skvrn.

Jaká ošetření k eliminaci a odtranění pigmentových skvrn nabízíte klientkám Vy ve svém salonu SlimFOX?
Osobně mám nejlepší zkušenost s chemickým peelingem, jehož výsledek je umocněný fototerapií. Ošetření je nutné absolvovat v kúře a je vhodné následně pokračovat ve fotoretapii.

Existuje také nějaká účinná domácí péče pro bělení skvrn?
Na trhu je celá řada bělících přípravků, kterými můžeme např. po absolvované kúře peelingů perfektně navázat a případné drobné zbývající pigmenty odstranit. Klientům vždy doporučuji navázat na peelingy právě vhodně sestaveným programem domácí péče.

Nejlepší je myslet na prevenci a od jara do podzimu používat denně opalovací krém vhodný na obličej s vysokým ochranným faktorem. Jak jste na tom vy, milé čtenářky? Používáte opalovací krém každý den?

Děkuji Vám za rozhovor.

ODKAZ: SALON SLIMFOX/web
ODKAZ: SALON SLIMOX/facebook

ODKAZ: SALON SLIMFOX/instagram

Předchozí díl rubriky „Beauty talk: téma ODLIČOVÁNÍ“ si můžete přečíst ZDE.

Zdroje fotek v článku:

https://www.fountainmedicalspa.com/medspa-procedures/body/melanage-peel
https://warrenjkatzmd.com/melanage-peel/
https://www.genesis-medspa.com/treatments/peels/skin-lightening-system/