Zázrak nového života díky umělému oplodnění. Jak probíhá proces IVF na klinice ReproGenesis?

Před nedávnem jsem na svém blogu otevřela téma, kterým je umělé oplodnění. Právě to je totiž pro mnoho párů doslova jedinou možností, jedinou nadějí, jak mít vlastní dítě. A zatímco ještě před několika lety byl proces umělého oplodnění relativně tabuizován, mnoho lidí se dokonce i stydělo, že si jím prošlo, nebo prochází… tak v současné době je určitě dobré o IVF mluvit, informovat – aby lidé věděli, že využití této možnosti moderní medicíny není důkazem jejich vlastního „selhání“. Je totiž faktem, že problémy s početím trápí čím dál větší procento populace.
Ve svém dnešním článku mám pro vás – opět ve spolupráci s brněnskou klinikou umělého oplodnění, s ReproGenesis, několik zajímavých informací, jak vlastně celý proces IVF probíhá. A přečtěte si i krátký rozhovor s Mgr. Monikou Volejníkovou, která je vedoucí embryoložkou v ReproGenesis – věřím, že odpovědi padnou i na otázky, které můžete k IVF mít také VY… 
Víc v mém článku…

Ve spolupráci s brněnskou kliniku pro léčbu neplodnosti, s ReproGenesis, se na mém blogu věnuji právě i tématu, kterým je umělé oplodnění a léčba neplodnosti. Tuto metodu moderní medicíny totiž využívá mnoho párů – a nutno napsat, že i s vysokým procentem úspěšnosti.
Je skvělé, že díky dnešní době, technickým a vědeckým pokrokům, je možné na svět přivést nový život. Mít vlastní dítě, to je totiž dar – který, jak jsem už zmínila ve svém předchozím článku, rozhodně není samozřejmostí.

Kliniku ReproGenesis jsem vám už stručně představila, a to nedávno – pokud vám můj článek unikl, přečíst si ho můžete ZDE.

Tentokrát bych se ráda více zaměřila na samotný průběh procesu umělého oplodnění – mnoho lidí zcela netuší, jak vlastně probíhá a co lze očekávat.

Začnu tedy momentem, kdy si pár uvědomí, že se přirozené početí nedaří… Ono i toto uvědomění je psychicky náročné, jak jsem psala, někteří to mohou vnímat coby osobní selhání, může se to dotknout i partnerského života…

V ten moment je vhodné se obrátit právě na kliniku ReproGenesis, kde vám velmi lidsky a s těmi nejmodernějšími postupy pomohou váš problém řešit. Na kliniku se můžete objednat dle vlastního uvážení, nepotřebujete žádnou žádanku… Nebo vám návštěvu kliniky může doporučit třeba i vás gynekolog, po konzultaci.

Klinika ReproGenesis se zaměřuje na tyto druhy léčby neplodnosti:

o Inseminace
o Nativní – přirozený cyklus, tzn.léčba bez hormonální stimulace
o Minimálnístimulace
o IVF léčba
o Dárcovský program
o Program zachování plodnosti – Social Freezing, zamrazení vajíček a spermií pro budoucí použití

Úvodem celého procesu je vždy konzultace na klinice, a to s IVF lékařem, zároveň vám bude přidělena i IVF koordinátorka. Na klinice ReproGenesis je mimo jiné skvělé, že vás celým procesem IVF provází jeden ošetřující lékař.

IVF koordinátorka vám pak vysvětlí jednotlivé kroky léčby, sdělí vám veškeré dostupné možnosti, které lze využít.

Na základě výsledků testů se pak stanoví plán léčby, provede se také ultrazvuková kontrola ženy a odeberou se pohlavní buňky páru.

U ženy se odebírají vajíčka prostřednictvím punkce, což je krátký operační výkon, většinou v celkové anestezii, ale cca již 2 hodiny po výkonu mohou klientky odejít domů.
U muže se odeberou spermie (odběr ejakulátu masturbací v odběrové místnosti).

Další proces pak probíhá v embryologické laboratoři, kde dojde k samotnému oplodnění vajíčka spermií. 5. den po odběru se pak provede „embryotransfer“ – embryo se zavede do dělohy ženy. Cca za 14 dnů po tomto transferu si žena může provést těhotenský test, kdy vidí, zda oplodnění proběhlo úspěšně.

Na pár zajímavých otázek souvisejících s IVF jsem se pak zeptala vedoucí embryoložky, Mgr. Moniky Volejníkové:

Může žena otěhotnět, i když je morfologie spermií 0 %?
Ano, může, ale záleží na rozsahu patologie, především hlaviček spermií, ve kterých je uložena genetická informace, která má zásadní vliv na vývoj embrya.
Ze zkušenosti ale také vím, že kvalitní vajíčko oplozené spermií s velmi špatnou morfologií a třeba i fragmentovanou DNA je schopné poškození spermie do určité míry kompenzovat a zlomy v DNA opravit. Takže muži se špatnou morfologií spermií mají sice značně sníženou šanci na přirozené oplození vajíčka, ale s pomocí technik asistované reprodukce lze tento problém ve většině případů obejít a získat tak zdravá a kvalitní embrya.

Může biopsie embryí před genetickým vyšetřením narušit vývoj plodu nebo mu ublížit? 
Biopsie embryí je prováděna pouze na embryích ve stádiu blastocysty, kde odběr pěti až deseti buněk další vývoj embrya nijak negativně neovlivní. A je potřeba říci, že jsou odebírány pouze buňky, ze kterých později vzniká placenta a embryonální obaly a buňky, ze kterých se vyvíjí samotný plod zůstávají nedotčeny.

Jak dlouho je možné uchovávat zamražená embrya či samotné pohlavní buňky?
Jak embrya, tak vajíčka i spermie jsou uchovávané v kapalném dusíku, jehož nízká teplota -196 stupňů celsia způsobí zastavení veškerých biologických procesů a stárnutí buněk. Tím pádem je možné zamrazená embrya i reprodukční buňky uchovávat i několik desítek let.

Má smysl nechat si zamrazit vajíčka do budoucna?
Určitě ano, protože s rostoucím věkem ženy klesá kvalita vajíček a také schopnost přirozeného oplození a narození zdravého dítěte. Proto pro ženy po 40. roku života bývá často jedinou možností, jak mít zdravé dítě, darované vajíčko od mladé dárkyně.

Mohu si vybrat, zda se mi narodí chlapeček nebo holčička?
Legislativa České republiky umožňuje  výběr pohlaví pouze v indikovaných případech, kdy hrozí riziko přenosu vážné genetické choroby vázané na pohlaví, na potomka.

Jaký je to pocit, být u vzniku nových životů?
Myslím, že v tomto případě mohu mluvit za všechny embryology, že je to úžasný pocit, který snad nikdy neomrzí. :)

Děkuji za rozhovor!

Léčba neplodnosti v Brně? Zkuste se obrátit právě na kliniku ReproGenesis.

Kliniku reprodukční medicíny ReproGenesis najdete v Brně, na ulici Hlinky 144.

ODKAZ: REPROGENESIS / web
ODKAZ: REPROGENESIS / facebook
ODKAZ: REPROGENESIS / instagram