Rozhovor: Petr Casanova – jak na vánoční pohodu?

Vánoce. Mají to být svátky klidu, přitom naopak přibývá stres, tlačenice a atmosféra by se dala leckdy krájet. Jak zvládnout předvánoční shon, uklidnit svou mysl a naučit se na věci nahlížet z více úhlů pohledu? Nejen na tyto dotazy nám odpověděl Petr Casanova, populární spisovatel a autor dvou psychologických děl a bestsellerů.

Jako by na dárcích tolik záleželo, jako bychom se potřebovali vykoupit z celého roku, kdy jsme neměli tolik času na své bližní, a nyní se – alespoň ten jeden den – můžeme cítit jako užiteční. Lidé jsou nešťastní, když jsou právě na Vánoce sami. Není to pro ně jen jeden den v roce, je to pro ně symbol. Podle toho jednoho dne soudí celý rok a v naději plánují rok další.

Jako člověk, kterého na sociálních sítích sleduje široké publikum, musíte často čelit velkému množství dotazů. Na co se vás lidé nejčastěji ptají a jsou jejich otázky v období Vánoc něčím specifické?
Velká část z více než 200 000 mých fanoušků na Facebooku se ptá:

Co změnit? Jak právě na Vánoce ustát pohled do zrcadla? Jak právě na Vánoce přežít osamělost, která zdaleka není jen o tom být sám, ale cítit se sám – třeba i vedle někoho jiného? Jak mám ne dosáhnout, ale alespoň se přiblížit svým snům v dalším roce, když to letos nevyšlo?

Proč si myslíte, že zrovna Vánoce v lidech vyvolávají takovéto pocity a přináší s sebou místo období radosti a klidu jen stres a pochyby?
Vánoce jsou zkrátka obdobím, kdy problémy vyjdou nahoru jako olej na vodu.

Denně odepisuji v průměru šesti stům lidí. Z dotazů, které se příliš často opakují, tvořím články pro všechny – abych optimalizoval svůj čas. Kde jsou problémy akutní nebo již vyhrocené, tam se snažím lidem pomoci okamžitě a osobně. Vždy to jde, pokud je vůle i na druhé straně. Jsme jako rozhlasová komunikace. K tomu, aby se něčí problémy mohly řešit, je zapotřebí nejen vysílač, ochotný pomoci, ale hlavně na stejnou vlnu naladěný přijímač. A pokud je rozladěný, vzpírající se, řítící se do vlastní záhuby, tam ho potřebuji nějak zachytit. Pocitem. Změna pocitu pomůže vždycky.

Výsledky každého člověka vycházejí z jeho činů. Činy každého člověka vyplývají z jeho myšlenek. A myšlenky každého člověka vyvěrají z jeho pocitů. Jeden jediný dobrý pocit tak může být zárodkem dobrého výsledku.

snimek-obrazovky-2016-12-13-v-13-58-02

Co pomáhá vám, když vás přepadnou pochyby a nejistota?
V kapse nosím pořád minci. Jako symbol. Mince je totiž zajímavá tím, že má dvě strany. Ať v obchodě, kde platíme, položíme minci na pult tou, či onou stranou, hodnota je stejná. Totéž platí i v životě. Všechno – jakákoli událost nebo zkušenost – má svůj rub i líc. Svou dobrou i špatnou stránku. Kdykoli vidíme jen tu špatnou, neznamená to, že dobrá stránka neexistuje. Jen jsme možná obráceni čelem pouze k rubu. Mnohdy stačí tu „minci“ pootočit. Podívat se na věc z jiného pohledu. A najednou postřehneme i líc. Záblesk, světýlko v tunelu.

Každý člověk je schopen vyřešit své problémy. Je k tomu už od přírody vybaven vším, co potřebuje. Co neumí, se může naučit. Ale musí chtít. Já to jen lidem připomínám.

Připomínám jim, že existuje vždycky druhá stránka. Pomáhám jim ji formulovat.

Připomínám jim, že mohou zvládnout cokoli, o co se pokusí. (A že nikdy nezvládnou to, o co se nepokusí.)

Máte silnou fanouškovskou základnu a vaše knihy jsou často vyprodané ještě před samotným vydáním. Zdá se, že lidem vaše rady opravdu pomáhají. Jaký je to pocit?
Usmívám se, když mi lidé potom děkují. Mně? A proč? ONI si byli schopni uvědomit problém. ONI měli zájem na jeho vyřešení. ONI uskutečnili všechny kroky, které byly potřebné. Ať šlo o vztah, práci, zdraví, nebo cokoli jiného, co je tolik tížilo.

V Bibli se praví, že Bůh nikomu nenakládá větší břemeno, než je schopen unést. Tím klíčovým slovem je ovšem „schopen“. Aby člověk byl schopen, musí být ochoten.

Můžeme to tedy uzavřít radou do dalšího roku 2017? Jak na nový a lepší začátek?
Ve všech svých knihách i „poloknihách“, osobních dvouměsíčních časopisech, tohle lidem zdůrazňuju. Co stránka, to zrcadlo. Co stránka, to uvědomění, že všechny starosti a problémy jsou jen příležitosti přesvědčit se, že je dokážeme zvládnout; být na sebe pyšnější; cítit se úspěšnější, zkušenější, nápomocnější, naplněnější. Všechny starosti a problémy jsou něco, za co jednou budeme vděční. Protože právě ony nás posouvají – jsme-li ochotni ten posun absolvovat.