Recenze, kterou je radost psát:) Nová vína!

Některé recenze je opravdu radost psát, říkám si:) Jednou z nich je i testování nových vín z mého oblíbeného vinařství Víno z Kobylí! 

Jak už jsem Vám tu mnohokrát napsala, právě víno z tohoto vinařství mám opravdu ráda. Je kvalitní, chuťově skutečně vynikající – věřím, že si tu vybere každý, komu víno také chutná. Navíc, vína jsou i cenově dostupná.

Já, jako správná holka z Moravy, jsem vínu věřná – je to jediný druh alkoholu, který piju (tedy, když nepočítám tak 2x, 3x do roka pivo – k nějakému jídlu, kdy se to opravdu hodí). Víno dokonce v menší míře považuji za zdraví prospěšné. Zkrátka, víno mám ráda a myslím, že už dobrá vína dokáži rozpoznat a také ohodnotit.

Tuto příležitost mívám jednou za čas, kdy mohu ochutnat novinky právě z vinařství Víno z Kobylí – a o své dojmy se tu podělím také s Vámi.

Vinařství Víno z Kobylí nedávno uvedlo velkou novinku, kolekci Osm století, která připomíná historii vína v Kobylí.
Jedná se o kolekce vín s podpisem osmi století tradice pěstování vinné révy na slunných kobylských stráních, připomíná příběh vína z Kobylí, které prošlo během svého vývoje zajímavou historií.

Photo 04.04.16 14 13 14

Všech osm odrůd, vybraných pro Kolekci Osm Století, hrdě nese nejen podpis historie psané generacemi vinařů po staletí, ale také emblém jedné z unikátních viničních tratí kobylského katastru – tratě Lumperky. Tratě, která je symbolem dokonale vyzrálých hroznů nejlepší kvality, což bylo jedním z předpokladů k zařazení vín do této nové kolekce.

Tady pak je moje recenze jednotlivých vín:

Photo 04.04.16 14 15 17

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ – POZDNÍ SBĚR 2015, víno suché, Holý kopec
Suché víno, nádherně vonící po citrusových plodech – svěží, lehké, na mě možná výraznější kyselina, preferuji spíš polosuchá vína. Chuťově plné, trochu kořeněné, výrazné.

Photo 04.04.16 14 30 07

Svěží víno, které, pokud máte rádi spíše sušší vína, Vám bude rozhodně chutnat.
Víno má světlou, zeleno-žlutou barvu, skvěle se hodí k rybám, nebo lehkým jídlům z drůbeže.

RYZLINK VLAŠSKÝ – POZDNÍ SBĚR 2015, víno suché, Lumperky
Velmi zajímavé víno, opět s plnou chutí a velmi intenzivní vůní. I přes to, že je víno uváděno jako suché, není rozhodně příliš kyselé.  Možná více těžší, než předchozí víno (Veltlínské zelené).

Photo 04.04.16 14 31 20

Hodí se opět k lehčím jídlům, za sebe bych doporučila i ke sladkým pokrmům – díky opravdu velmi plné chuti s intenzivní, medovou vůní.

RULANDSKÉ ŠEDÉ – POZDNÍ SBĚR 2015, víno polosuché, Holý kopec
Z mého pohledu asi nejlepší bílé víno z těchto testovaných vzorků. Chuťově vyvážené, zajímavé, intenzivní, možná lehce kořeněné, nasládlé. Vůbě opět zajímavá, plná, sladší – má evokovat vůni hrušek – ano, ty jsem v ní také vnímala.

Photo 04.04.16 14 20 37

Toto polosuché víno se skvěle hodí k výrazným a aromatickým sýrům, uzeninám, paštikám.

SAUVIGNON – VÝBĚR Z HROZNŮ 2015, víno polosuché, Dvořanky
Další polosuché víno, silná, intenzivní, více sladká chuť – na mě možná až příliš hutná. Stejně intenzivní je také aroma, ovocné, plné, ovšem velmi zajímavé a příjemné. Pokud dáváte přednost spíše sladším bílům vínům, toto je pro Vás rozhodně dobrá volba.

Photo 04.04.16 14 22 08

Ideální opět v kombinaci s pokrmy z masa, rybího, drůbežího, nebo vepřového.

TRAMÍN ČERVENÝ – POZDNÍ SBĚR 2015, víno suché, Sovinky
Suché, velmi příjemné a svěží víno, které mě svojí chutí i vůní zaujalo – opět jsou patrné citrusy – pomeranče a také exotické ovoce. Chuťově je víno plné, intenzivní, možná lehce kořeněné. Za mě opět velmi dobré, chutnalo mi.

Photo 04.04.16 14 23 19

Můžete podávat opět k jídlům z drůbežího masa, mně by přišla vhodná také kombinace se sýry, nebo paštikami.

 

Photo 04.04.16 14 14 37

MODRÝ PORTUGAL – POZDNÍ SBĚR 2013, víno suché, Lumperky
Vynikající červené víno – tuto odrůdu mám ráda a stejně tak mě nezklamala ani tato novinka z vinařství Víno z Kobylí. Víno má intenzivní, temně rudou barvu, vůně je ovocná, plná, doplněné o dřevité tóny – víno dozrává v dubových sudech. Chuťově výborné, ovocné.

Photo 04.04.16 14 32 23

Doporučila bych k masitým pokrmům.

SVATOVAVŘINECKÉ – POZDNÍ SBĚR 2009, víno suché, U skalky
Lehčí červené víno, suché, barva je rubínově červená. V chuti i vůni jsou patrné švestky. Z mého pohledu opět opět vynikající a zajímavé víno.

Photo 04.04.16 14 35 03

Vhodné k červeným masům, nebo sladkým pokrmům.

RULANDSKÉ MODRÉ – VÝBĚR Z HROZNŮ 2011, víno suché
V chuti možná s výraznější kyselinou, než předchozí dvě testovaná vína, ovšem rozhodně ne příliš. Temně červené víno opět voní a chutná po ovoci, aromatiky je plné, intenzivní, chuťově sametové, lehce kořeněné.

Photo 04.04.16 14 33 19

Opět se hodí skvěle k červeným masům.

Prohlédněte si celou nabídku vinařství Víno z Kobylí – ZDE.

ODKAZ: VÍNO Z KOBYLÍ/WEB
ODKAZ: KOLEKCE 8 STOLETÍ

ODKAZ: VÍNO Z KOBYLÍ/FACEBOOK