Nemůžete utěšit své dítě? Možná za to mohou bolesti bříška

Pro každou maminku je noční můrou situace, kdy nemůže utěšit své dítě. Zkrátka neustále pláče a nic nepomáhá, aby se to zlepšilo. Pokud k takovému nekontrolovatelnému pláči dochází aspoň po tři hodiny denně, třikrát v měsíci a po dobu aspoň tří týdnů, jedná se pravděpodobně o obávanou dětskou koliku. Někdy se jí říká také kojenecká kolika, přičemž lékaři mají pro tento termín odborný název, a sice syndrom poruchy chování. Stojí za tím, že se jako rodiče příliš nevyspíme.

Bolesti bříška jako častá příčina dětské koliky

Lékaři neznají přesnou příčinu vzniku dětské koliky. Související nekontrolovatelný pláč postihuje asi 10 až 35 % dětí ve věku zhruba do 5. měsíce od narození. Často se však objevují právě bolesti bříška. Ty mají velmi konkrétní důvody. Nevíte jak na bolesti bříška u svého dítěte? Počítejte s tím, že pravděpodobně máte co dočinění s:

  • Plynatostí
  • Aerofagií

Právě nadměrná plynatost, která se objevuje nejčastěji v oblasti tlustého střeva, je nejčastějším důvodem bolestí břicha. Pokud se jedná o aerofagii, potom je to nepříjemná situace, kdy dítě při kojení zároveň polyká vzduch. Ten samozřejmě může následně způsobovat opět bolesti bříška. K polykání vzduchu dochází z toho důvodu, že dítě nedokáže ještě dostatečně koordinovat polykání a dýchání při kojení.

Jak dítěti pomoci?

Dítěti v této situaci můžete pomoci například odříhnutím. Postačí k tomu jemné masírování bříška, což každý bez problému zvládne. Někdy pomůže podávání probiotik a různých kapek, které jsou pro tyto případy nabízeny v lékárnách. A nebo na to jděte psychologicky. Své dítě se můžete pokusit utěšit také tím, že mu pořídíte krásné dětské povlečení, ve kterém bude v teple a bude se mu v něm příjemně usínat. Takové povlečení můžete koupit s hravými dětskými motivy, jako jsou komiksové postavičky nebo s motivy zvířat či přírody.