Radost, která pomáhá

Projít městem, aniž by nás někdo zastavil s kasičkou na tu či onu charitu je dnes téměř nemožné. Stejně tak máme zaplavené poštovní i e-mailové schránky a sociální sítě a přispívat na charitu začíná být pomalu považováno za základní občanskou povinnost.

Ale komu pomáhat? Kdybychom měli přispět každému, kdo naši pomoc potřebuje, brzy bychom ji potřebovali sami. V tomto článku však nebudeme rozebírat jednotlivé charity a možnosti pomoci, ale podíváme se na to, jak pomáhat, a přitom se potěšit něčím hezkým pro sebe nebo své blízké.

Chytrým nákupem vstříc pomoci

Rozhodnout se komu pomáhat může být únavné. Jenom zjistit komu která charita vlastně pomáhá je úkol hodný několika hodin – dál je potřeba zjistiti její legitimitu a ověřit si, kolik peněz jde opravdu na pomoc potřebným. A pak se ještě musíme postavit čelem své volbě – kdo ze všech potřebných potřebuje naši pomoc opravdu nejvíce?
Pokud byste rádi pomáhali, ale chcete se dlouhému průzkumu „trhu” a rozhodování vyhnout, můžete pomáhat mnohem snadněji – a to nákupem u obchodníků, kterým není jejich dopad na společnost úplně ukradený.

Začít se dá úplně jednoduše – nákupem výrobků od společností, které se vyhýbají testům na zvířatech, používají ekologické obaly a nejsou známé pro svůj negativní dopad na životní prostředí. Jde o minimální změny s vysokým dopadem. Jediná investice, kterou budete muset udělat je věnovat hodinu času zjištění, co používáte, jaký to má dopad a čím vaše známé výrobky nejlépe nahradit. O tom však jindy.

Dnes se podíváme na možnost, jak svým nákupem pomoci přímo.

Nákup u obchodníků, kteří myslí na dobrou věc

Skvělou možností, jak přispět na dobrou věc bez nutnosti dlouhého studování všech proměnných, které takové rozhodování ovlivňují, je nákup u obchodníka, který spolupracuje s charitativními organizacemi a na dobrou věc ze svých výdělků přispívá. U nás se jedná například o obchod s hodinkami Helveti.cz. Helveti spolupracuje rovnou s několika známými organizacemi pomáhajícími lidem v nouzi, a nákupem hodinek značky Bering přímo přispějete patnáct dolarů nadaci Polar Bear International, která se věnuje pomoci ledním medvědům a jejich prostředí.

Dalším příkladem obchodníka, který pomáhá, je obchod HQH System, který přispívá procenty z prodeje pepřových sprejů nebo osobních alarmů nadaci, která pomáhá v boji proti rakovině prsu. Kromě toho HQH poskytuje slevy na vybavení členům ozbrojených složek. Na dobrou věc přispívá také Apple svou produktovou řadou Red – část peněz získaných z prodeje svých červených výrobků dává nadaci bojující proti AIDS.
Takže pokud vybíráte dárek pro sebe nebo své blízké a chcete koupí přispět dobré věci, stačí věnovat pár minut výběru obchodu, který nemyslí pouze na výdělek, ale i na pomoc ostatním.

Novinkou je projekt Givt.cz, přes který můžete u vybraných obchodníků přispět zaregistrované neziskové organizaci vlastního výběru.

V roce 2019 vznikl projekt Podpořit.cz, který umožňuje přispět na dobrou věc, aniž by jeho uživatel cokoli zaplatil. Vše funguje díky online nakupování. Portál spolupracuje se stovkami obchodů od Mallu přes About Yout až po Booking. Jakmile nakoupíte přes tento portál v jednom z více než 1 000 partnerských obchodů, pošle obchodník část ceny nákupu na dobrou věc. Cena nákupu zůstává stejná ať už Podpořit k nákupu využijete nebo ne. Na internetu dnes nakupuje téměř každý, a protože cena nákupu přes Podpořit je stejná a uživatel neplatí nic navíc, může mít projekt velký sociální dopad.

Možností, jak pomáhat je dnes celá řada, tak si zkuste při příštím nákupu vzpomenout, že při něm můžete rovnou zvládnout i nějaký ten dobrý skutek. :-)