Představuji: nové odběrové místo plasmy v Brně – PLASMA PLACE

Ráda vás v rámci svého blogu informuji o zajímavých novinkách v Brně z mnoha sfér, ať už se týkají gastronomie, módy, kultury, jedinečných služeb…zkrátka všeho, o čem byste měli vědět. Novinky se bude týkat i můj dnešní článek, který vás, věřím, osloví. V Brně je od ledna tohoto roku otevřená nová pobočka odběrového místa plasmy, PLASMA PLACE. O dárcovství plasmy, jejím využití, zpracování, benefitech pro dárce…se stále obecně mnoho neví – proto si můj článek určitě přečtěte, stojí za pozornost!

Jistě víte o možnosti darovat krev, kdy tím tak můžete pomoci někomu dalšímu, často v přímém ohrožení života. Ovšem, darovat můžete právě i krevní plasmu, která je v oblasti lékařství, ale i průmyslového zpracování, velice žádaná.

Plasma má široké využití tedy jak v lékařství, kdy ji používají přímo v nemocnicích coby podpůrný léčebný prostředek, mimo to se plasma pak využívá ve farmaceutickém průmyslu. Vyrábí se z ní životně důležité léky, které jinak, než z lidské plasmy, vyrobit nejdou. Tyto léky jsou naprosto zásadní pro osoby, které trpí nejrůznějším typem onemocnění, jako je například hemofilie.

Dárcovství plasmy je tedy stále velice ceněné a vítané – a osobně myslím, že je určitě fajn se nad otázkou, zda byste se právě vy nemohli stát dárcem, minimálně zamyslet. :)

V Brně můžete plasmu darovat v nové pobočce odběrového centra plasmy, v PLASMA PLACE. Toto odběrové místo je v Brně otevřené od ledna a najdete jej na Moravském nám. 249/8 (roh Moravského nám. a Joštovy ul., v budově CPI Brno, 1. patro). Jak toto centrum funguje?

Centrum slouží coby odběrové místo plasmy, kde je plasma následně zkontrolována a šokově zmrazena až na -77°. Následně se zmražená plasma zasílá do zahraničí, kde slouží právě k výše uvedenému průmyslovému zpracování – vyrábí se zde z ní léky.
Proč se česká plasma zasílá do zahraničí? Protože v ČR žádný zpracovatel plasmy není. Ovšem, jakmile se z plasmy vyrobí potřebné léky, jsou dostupné pro pacienty opět i u nás, v rámci ČR.

Jak fungují odběry a co je nutné splnit, aby vám plasmu zde mohli odebrat?
Odběry plasmy jsou možné u všech dospělých osob, nad 50kg hmotnosti. Samozřejmě jsou zde i určité kontraindikace, které vás z odběru vylučují, jedná se zejména o užívání určitých léků, závažná onemocnění, poruchy srážlivosti krve… Vše o tom, zda splňujete kritéria vhodného dárce, se dozvíte na webu – ZDE.

Pokud máte o odběry plasmy zájem, je dobré se předem registrovat na webu PLASMA PLACE. Ovšem, není to úplně nezbytné, je možné přijít i bez této předchozí registrace.
Po příchodu se zaregistrujete na recepci, vyplníte potřebné dotazníky, následuje vstupní vyšetření a odběr krve pro základní analýzu.
Před samotným odběrem plasmy je zásadní být najezený a napitý. Na recepci v PLASMA PLACE je pro vás připraveno občerstvení, aby vám pak při odběru nebylo náhodou nevolno.

Oběr plasmy pak trvá cca 45 minut. Odběr není nijak bolestivý, během odběru vás kontrolují pracovníci, zda vše probíhá v pořádku, zda je vám dobře… Zkrátka, není třeba se čehokoliv obávat. :)

Pro dárce plasmy jsou určené také odměny a další benefity. Pro prvodárce platí finanční odměna ve výši 400,-, za druhý odběr je to už částka 1200,-, za každý další odběr je to pak 700,-, víc info opět na webu PLASMA PLACE

Navíc, pokud přivedete na odběr svého kamaráda, získáte odměnu ve výši 300,-.
V určité dny pro vás plynou i další benefity, například balení vitamínů, nebo ve středu i lahev vína. ;)

Brněnská pobočka PLASMA PLACE je otevřená PO-PÁ od 07:00 do 19:00, v sobotu pak od 07:00 do 15:00.

Zkuste se zamyslet, zda byste právě VY nemohli být dalším dárcem. Pomůžete tak mnoha lidem, pro které jsou léky z plasmy životně důležité. A už jen ten pocit za to stojí. ;)

Odběrové místo PLASMA PLACE najdete v Brně na Moravském nám. 249/8, v budově CPI Brno, v 1. patře.

ODKAZ: PLASMA PLACE / web
ODKAZ: PLASMA PLACE / facebook
ODKAZ: PLASMA PLACE / instagram