Potřebujete nové dioptrické brýle? Tyto signály vám napoví

Pro mnoho lidí, kteří nosí brýle, je obtížné zbavit se milovaného starého modelu. Možná už je máte tak dlouho, že jsou součástí vaší osobnosti. Nehledě na to, jak těžké je vyměnit je za nové, přijde chvíle, kdy je to nutné. Jak poznat, že takový moment nastal a je vhodné pořídit si nové brýle?

Bolí vás často hlava

Ačkoli se vám může zdát, že se starými brýlemi vidíte stále dobře, nemusí tomu tak být. Korekce určená před pár lety  se může lišit od toho, co potřebujete teď, a to i dost významně. Kvůli nesprávným dioptriím pak dochází k únavě očí, a to zase často vede k bolestem hlavy. Pokud se u vás tedy v poslední době častěji objevují bolesti hlavy, pak může být řešením změření zraku a pořízení nových brýlí.

Mhouření očí

U lidí se mžourání objevuje zejména v situacích, kdy do očí proudí příliš mnoho světla – umožňuje lépe zaostřit i ve velmi jasném prostředí. V případě, že však v místnosti či venku není příliš světla, mžourat byste neměli. Pokud  častěji mhouříte oči, pravděpodobně je čas nechat si přeměřit zrak. Optika nabízí optimální řešení – odborník vše zkontroluje během půl hodiny a vy si rovnou můžete vybrat nové obroučky.

Zdroj foto: sirtravelalot / Shutterstock.com

Poškrábané brýle

Je důležité o dioptrické brýle dobře pečovat, abyste předešli jejich poškození. Někdy se však škrábancům bohužel nevyhneme. Ačkoli se jedná o drobné a nenápadné oděrky, mohou nepříznivě ovlivnit váš zrak. Pravděpodobně si to ani neuvědomíte, ale dochází ke zvýšené námaze očí. To opět může vést k bolestem hlavy a dalším problémům. Pokud jsou tedy čočky ve vašich brýlích poškrábané, je vhodné pořídit si nový pár.

Problémové čištění brýlí

Vyčistit brýle se někdy může zdát nemožné. Ne vždy však jde o znečištění. Některé čočky jsou totiž ošetřeny speciálními povlaky, které se postupem času stírají a zanechávají na čočce nepěkný film. To vede k neustálému pocitu, že jsou brýle špinavé, případně i k rozmazanému vidění.

Už je to rok

Je důležité držet se obecného doporučení – alespoň jednou za dva roky jít na měření zraku. Může se zdát, že s brýlemi nemáte problém. Nicméně postupem času se stav očí mění, zejména po 35 – 40. roce věku. Zpravidla jde o změnu dioptrií, ale nastat mohou i jiné změny. Optometrista navíc dokáže identifikovat i případné počínající onemocnění. Proto je dobré pravidelně podstupovat vyšetření, které odhalí případné změny. Vy pak máte jistotu správné korekce a zdravých očí.

Zastaralé brýle

Čočky mohou mít různé funkce. Například ochrana před UV paprsky a polarizační filtry byly dříve pouhým snem, dnes jde však o běžné funkce brýlí. Pokud tedy své brýle máte již dlouho, pravděpodobně se objevily nové technologie, které mohou čočky ještě vylepšit. Neváhejte vyzkoušet inovace, může jít například o blokování modrého světla, které emitují třeba mobily a monitory.   Pomůže to snížit únavu očí.

Zdroj foto: Only_NewPhoto / Shutterstock.com

Vhodné dioptrické brýle dokáží vyrovnat nedokonalosti zraku. Je však důležité, aby skla vždy odpovídala tomu, co vaše oči potřebují. Že je čas na výměnu brýlí může odhalit optometrista, pravidelné kontroly byste neměli odkládat. Případně vám napoví některý ze zmíněných signálů.