Pořizujete nové auto? Věci, na které nezapomenout

S pořízením nového auta souvisí celá řada povinností. Mezi ty nejdůležitější patří sjednání povinného ručení, registrace vozidla a v případě ojetého vozu také evidenční prohlídka. Kde všechno vyřídit a co k tomu budete potřebovat?

Bez povinného ručení za volant nesedejte

Ještě než s novým autem poprvé vyrazíte na silnici, sjednejte si k němu povinné ručení. To kryje případné zdravotní a materiální škody způsobené provozem vozidla, a to v minimální výši 35 milionů korun. Tento limit však nemusí při komplikovaných nebo hromadných nehodách stačit, proto se zamyslete nad tím, zda ho nezvýšit.

Zvažte připojištění nebo havarijní pojištění

Mějte na paměti, že samotné pojištění auta nekryje škody způsobené na vlastním vozidle. Z toho důvodu se vyplatí přikoupit k povinnému ručení pojištění čelního skla, pojištění střetu s divokou zvěří nebo pojištění proti odcizení vozidla. Případně si společně s povinným ručením sjednejte také havarijní pojištění.

Evidenční prohlídka ojetého vozu

S ojetým vozem je třeba zajet na evidenční prohlídku. Zda si tuto povinnost vezmete na starost vy, nebo prodávající, záleží jen na tom, jak se spolu dohodnete. Dejte si však pozor na správné načasování – dokument z evidenční prohlídky nesmí být při registraci vozidla starší než 30 dní.

Registrace a přepis vozidla

Ať už si pořizujete zbrusu nový, nebo ojetý vůz, nemine vás návštěva registru silničních vozidel. S sebou si nezapomeňte vzít:

 

  • originální doklad o nákupu auta,
  • protokol o technickém stavu vozidla z STK (v případě ojetého vozu),
  • originální velký technický průkaz,
  • plnou moc vlastníka, pokud jdete automobil registrovat jako provozovatel,
  • zelenou kartu od povinného ručení,
  • své osobní doklady (občanský průkaz nebo pas).

Kromě toho budete potřebovat vyplněné formuláře. Konkrétně Žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel nebo případně Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla.

Dálniční známka

Plánujete-li vozidlo využívat také na placených úsecích veřejných komunikací, pak vás čeká nákup dálniční známky. Dle vlastního uvážení si můžete pořídit buď desetidenní, měsíční, nebo roční dálniční známku.