Hledáte nový způsob dopravy? Zkuste třeba elektrokolo! 

Nebaví vás cestovat a mačkat se s ostatními v přeplněné městské hromadné dopravě? Chcete něco udělat pro svoje zdraví, ale zároveň chcete cestovat pohodlně a bez velkého fyzického vypětí? Tak možná právě pro vás je vhodné elektrokolo, nebo elektrokoloběžka. Víc v následujícím článku…

Rychlé, obratné a flexibilní

Spousta z nás, kteří bydlíme hlavně ve městě, známe situaci, kdy jedeme do práce, nebo se z ní vracíme a doprava ve městě totálně kolabuje. Jedeme (spíše popojíždíme) v MHD, nebo v autě a musíme čekat v dlouhých kolonách. Všichni řidiči jsou v nervech a naštvaní. Představte si, že s elektrokolem, či elektrokoloběžkou se od tohoto odstřihnete.

Budete moci prokličkovat mezi stojícími auty, nebo můžete zvolit úplně jinou trasu, kterou si v autě nemůžete dovolit. Který z těchto strojů je však vhodnější? Vždy bude záležet na tom, jakou trasou se budete převážně pohybovat.

Hlavní výhoda elektrokola je mnohem větší prostupnost terénem a stabilita. Díky velkým kolům přejedete hravě jakýkoliv obrubník, či nerovnost, zatímco s koloběžkou budete mít mnohem větší problém toto překonat. Další výhodou elektrokola je dojezdový rádius. Je to díky větší baterii, která se na kolo vejde, ale také díky tomu, že přeci jen trochu šlapat musíte (aby řídící jednotka spustila pohon), takže veškerý tah není jen na motoru.

Oproti tomu výhoda elektrokoloběžky spočívá v její váze a skladnosti. Pokud tedy přijedete např. do práce, kde by nebylo dobře chráněno Vaše kolo, tak koloběžku jen složíte, vezmete do ruky a vynesete si jí klidně do své kanceláře. Elektrokolo také můžete sice vynést, ale počítejte s váhou přes 20 kg a to každý den opravdu nechcete tahat.

Když si to tedy shrneme. Elektrokolo je vhodnější pro jízdu na větší vzdálenosti, jelikož minimální dojezdy u kvalitnějších kol se pohybují od 70 km (můžete použít i na výlet, ne jen jako dopravní prostředek do města), pro větší prostupnost terénem a díky možnosti namontování různých nosičů a košíků, můžete na kolo naložit i nějaký ten nákup, nebo jakékoliv menší zavazadlo.

Výhoda elektrokoloběžky spočívá zase v rapidně nižší váze a možnosti složení. Můžete si tedy přes ucpané centrum města klidně dojet na linku, která už jezdí v části, kde doprava nestojí a jízdu tedy kombinovat s MHD.

Cena, vyplatí se to?

Značek a druhů je u obou kategorií velké množství, ale v tomto případě se velmi nevyplácí za každou cenu šetřit. Ne nadarmo se říká „Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci“, to zde platí dvojnásobně. Pokud si pořídíte něco až podezřele levného, může se dost dobře stát, že nebudou k sehnání náhradní díly. Pokud tedy uvažujete o pořízení kola, nebo koloběžky, měli byste navštívit specializovanou prodejnu, kde Vám s výběrem pomohou a doporučí přesný typ ušitý na míru, dle Vaší potřeby. Při výběru je také dobré si přečíst např. recenzi, nebo test elektrokoloběžekkterý Vám hodně napoví a uvede do obrazu. Určitě nemusíte ihned kupovat  nějakého vítěze testu elektrokolale je dobré, pokud uvažujete nad nákupem, si něco málo přečíst.

Koupě elektrokola, nebo elektrokoloběžky se určitě vyplatí ve chvíli, kdy budete tyto stroje opravdu využívat, jelikož pořizovací cena je vyšší, než předplatné na MHD ve většině měst, za celý rok. Avšak oproti MHD, nebo jízdě v automobilu si užijete vítr ve vlasech, zábavu a také si zasportujete.

Zdroj obrázku: PointImages / Shuttterstock.com