Chraňte si prsa, zaslouží si to

Jsou chloubou každé ženy, mají řadu důležitých úkolů a jsou velmi zranitelná. Dobré důvody, proč by si prsa měla zasloužit vaši péči a pozornost. Ta obnáší pravidelné samovyšetřování a screeningy.

 Mamografické vyšetření patří k běžné preventivní péči, kterou by ženy měly absolvovat v pravidelných intervalech. Od 45 let jim je plně hradí zdravotní pojišťovny a doporučují praktičtí lékaři a gynekologové, dříve jsou namístě v případě jakýchkoliv podezření (změna tvaru prsu, výtok z bradavky, zvětšené uzliny v podpaží, bulka, bolestivost prsu…).

Mám jít na mamograf. Co je třeba vědět?

Musíte si domluvit termín a zajistit žádanku na vyšetření od svého gynekologa nebo praktického lékaře. Centrum si vyberete sama podle doporučení kamarádek nebo vám poradí váš lékař. Na mamograf se doporučuje jít po menstruaci, kdy vaše prsy nejsou tolik citlivé. V mamologickém centru s vámi nejprve provedou vstupní pohovor, vyplníte dotazník se základními anamnestickými údaji (výskyt zhoubného onemocnění prsu nebo jiný druh rakoviny v rodině, předchozí gynekologické obtíže typu záněty prsu, úraz nebo operace prsou). Samotné vyšetření trvá několik minut, možná pro vás nebude úplně komfortní, ale za jistotu, že vaše prsa jsou v pořádku, rozhodně stojí.

Proč může být mamograf nepříjemný

Musíte se svléknout z podprsenky, odložit šperky a nepoužívat v den vyšetření žádnou tělovou kosmetiku ani deodorant. Samotné vyšetření obnáší dvojí vystavení každého prsu expozici záření. Každý prs se rentgenovými paprsky musí prosvítit dvakrát v odlišné poloze. To znamená rozložit prs na podložku mamografu do ideální polohy a přimáčknout ho držákem, aby byl při snímkování v neměnné poloze. To může být nepříjemné a mírně bolestivé. I proto pracovníci v mamografickém centru Brno své klientky dopředu připraví na diskomfort, který mohou při vyšetření cítit. Dobrou zprávou je, že vyšetření je rychlé, trvá pouhé minuty. V čekárně počkáte na rozhodnutí, zda snímky jsou v dostatečné kvalitě a výsledek se dozvíte od svého ošetřujícího lékaře.

Proč je třeba pravidelně na mamograf docházet

Stačí řeč čísel: ročně v Česku rakovinou prsu onemocní více než 7 000 žen a za stejné období jich kolem 1 900 na tuto nemoc umírá. Statistika přitom jasně dokazuje, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na vyléčení větší než 90 %. Ženy ve věku 40–44 let mohou vyšetření podstoupit i bez žádanky za přímou úhradu. Screening se provádí na akreditovaných screeningových mamografických pracovištích, kterých je v současné době na území České republiky 67.